Trwa ładowanie...

Donald Tusk o teczkach Wałęsy: odgrzewana sprawa, przykra dla wizerunku

• Donald Tusk: o tej sprawie Lech Wałęsa już mówił
• Zdaniem byłego premiera Wałęsa nigdy nie ukrywał "pewnych kontaktów" z SB
• Szef RE dodał, że dziwi go "wielka emocja" związana ze sprawą

Share
Donald Tusk o teczkach Wałęsy: odgrzewana sprawa, przykra dla wizerunku
Źródło: PAP/EPA, fot: SIMELA PANTZARTZI
d14j6zx

- Wydaje się, że ta sprawa odgrzewana raz na jakiś czas przez ostatnie 20-25, może nawet 30 lat jest przykra z punktu widzenia wizerunku Polski, całej wielkiej tradycji i legendy Solidarności i Lecha Wałęsy - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli Tusk.

Jak zaznaczył, dziwi go "wielka emocja związana z "wykopaliskiem" z domu zmarłego Czesława Kiszczaka, bo tak naprawdę Lech Wałęsa nigdy nie ukrywał, że pewne kontakty i problemy (z SB) w latach 70 miał".

B. premier przekonywał, że najistotniejsze w tym momencie jest takie postępowanie, które nie naruszy interesów Polski, bo legenda Solidarności i osobista legenda Lecha Wałęsy były wielkim atutem naszego kraju przez długie lata.

d14j6zx

- Mogę to potwierdzić, że Solidarność jest ciągle znakiem markowym Polski, dzięki temu znakowi udawało się czasami załatwić kilka spraw dla Polski istotnych - mówił obecny szef Rady Europejskiej.

Podkreślił, że radziłby w tej sytuacji spokojnie, cierpliwie i ze zrozumieniem przeanalizować, czy jest w tym coś nowego. - Mnie się wydaje, że potwierdzamy coś, o czym tak naprawdę może nie zawsze udolnie, nie zawsze przekonująco, ale de facto Lech Wałęsa mówił - ocenił Tusk.

W czwartek prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że w dokumentach zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajdują się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Prezes IPN powiedział, że dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują lata 1970-1976. Według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów z domu gen. Kiszczaka eksperta archiwisty są one autentyczne.

d14j6zx

Podziel się opinią

Share
d14j6zx
d14j6zx
Więcej tematów