Trwa ładowanie...

Donald Tusk nie wróci do Polski? "Na to wskazuje jego twardy kurs w sprawie brexitu"

Donald Tusk myśląc o dalszej karierze w UE jest gotów poświęcić interesy setek tysięcy Polaków na Wyspach. Wspierając Macrona i Merkel a zarazem odcinając się od May wywoła "twardy brexit", który nie da Polakom na Wyspach praktycznie żadnych gwarancji – tak ostatni szczyt Unii w Salzburgu podsumowuje szef serwisu 300POLITYKA Łukasz Mężyk.

Share
Donald Tusk nie wróci do Polski? "Na to wskazuje jego twardy kurs w sprawie brexitu"Źródło: PAP
d1076td

W obszernej analizie szczytu Mężyk napisał, że słowa Tuska po szczycie były "zaskakująco twarde". Zdaniem jego rozmówców to "pełna nieodpowiedzialność" ponieważ proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii staje się teraz trudny do opanowania.

"Polscy dyplomaci i byli dyplomaci oraz brukselscy politycy, z którymi rozmawiała 300POLITYKA zwracają uwagę, że słowa Donalda Tuska po szczycie w Salzburgu, że plan ekonomiczny negocjowany wokół umowy brexitu 'would not work', wskazują prawie jednoznacznie, że zamierza on kontynuować karierę w instytucjach europejskich przy wsparciu Francji i Niemiec. Ich zdaniem, w scenariuszu powrotu do polskiej polityki, Tusk nie szedłby na tak ryzykowne zderzenie z Brytyjczykami" – twierdzi redaktor naczelny portalu 300POLITYKA.

Zobacz też: nowe doniesienia ws. Donalda Tuska. Mocny komentarz Jarosława Sellina

Łukasz Mężyk w obszernej analizie podpiera się także tekstem Macieja Czarneckiego w weekendowej "Gazecie Wyborczej". Dziennikarz gazety stwierdził w nim, że stanowczość Tuska była "zaskoczeniem". Twardy brexit oznacza, że Polacy na Wyspach stracą obecne międzynarodowe umocowanie prawne. W Wielkiej Brytanii mieszka nie tylko ponad milion Polaków. Jest tam także ponad 60 000 polskich firm. Choć Theresa May zapewnia, że prawa cudzoziemców w Wielkiej Brytanii zostaną zachowane, to Czarnecki podkreśla, że może zawsze suwerennie zmienić zdanie.

W tekście Mężyk cytuje także dziennikarza gospodarczego Rafała Hirscha. Hirsch przytacza analizę Oxford Economics. Według niej Polska najbardziej odczuje skutki brexitu bez porozumienia, nie licząc bezpośrednio zaangażowanych państw, czyli UK i Irlandii. Hard brexit ma nas kosztować 0,8 proc. PKB. A np. Niemców tylko 0,2 poc., a Węgrów 0,3 proc. PKB.

d1076td
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1076td
Więcej tematów