Trwa ładowanie...
donald tusk

Donald Tusk mówił o Adamowiczu w Akwizgranie. "Kochał Gdańsk, był polskim patriotą"

- Dla takich ludzi i dzięki takim ludziom jest Europa - powiedział w Akwizgranie Donald Tusk. Jego słowa dotyczyły tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Przewodniczący Rady Europejskiej poświęcił mu dużą część swojego wystąpienia.

Share
Donald Tusk mówił o Adamowiczu w Akwizgranie. "Kochał Gdańsk, był polskim patriotą"
Źródło: PAP/Abaca
dkwm4aa

Podczas przemówienia z okazji podpisania traktatu o współpracy między Francją i Niemcami w Akwizgranie Donald Tusk przypomniał, że właśnie wrócił z uroczystości pogrzebowych "zamordowanego prezydenta jego miasta” Pawła Adamowicza. - Kochał Gdańsk, był polskim patriotą i równocześnie Europejczykiem z krwi i kości.

Przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył, że zmarły prezydent Gdańska odważnie bronił "rządów prawa i pomagał uchodźcom z potrzeby serca, a nie dlatego, że ktoś mu narzucił jakieś kwoty”.

- Jednym z jego wielu dzieł jest wspaniałe, żywe muzeum Solidarności i to on właśnie uparł się, by nazwać je Europejskim Centrum Solidarności – dodał przewodniczący Rady Europejskiej. Przypomniał, że kilka dni temu w tym miejscu gdańszczanie "oddali hołd swojemu prezydentowi”.

Zobacz także: Andrzej Duda nie wystąpi o odznaczenie dla Pawła Adamowicza. Poczeka na wniosek

- Ponad 50 tys. ludzi stało wiele godzin w mroźną noc, by choć przez sekundę skłonić się przed trumną z jego ciałem. Dla takich ludzi i dzięki takim ludziom jest Europa – powiedział Tusk. Po tych słowach otrzymał gromkie brawa.

Donald Tusk przyjechał do Akwizgranu, gdzie Niemcy i Francja podpisały umowę o zacieśnieniu wzajemnej współpracy. Paryż i Berlin planują działania, które mają wzmocnić potencjał wojskowy Unii Europejskiej.

dkwm4aa

Podziel się opinią

Share
dkwm4aa
dkwm4aa
Więcej tematów