Tusk o skoku 500 proc. Sprawdziliśmy, czy nie mija się z prawdą
Podczas spotkania z wyborcami w Białymstoku Donald Tusk stwierdził, że w trakcie jego rządów liczba żłobków w Polsce wzrosła o 500 proc. Czy tak faktycznie było? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Platforma Obywatelska stawia na żłobki. Wczoraj podczas wizyty w Kleosinie Donald Tusk stwierdził, że "w prawie 1,2 tysiąca gmin w Polsce nie ma żadnego żłobka". Twierdzi, że po zdobyciu władzy chce doprowadzić do tego, żeby w każdej gminie w kraju powstał żłobek. - To jest moje zobowiązanie - mówił.
Podczas dzisiejszego spotkania z wyborcami w Białymstoku Tusk przekonywał, że w kwestii żłobków jest wiarygodny. - Za czasów moich rządów o 500 proc. wzrosła liczba żłobków - powiedział lider PO. Jaka jest prawda? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Ile żłobków powstało za rządów Tuska? Sprawdziliśmy to
Według danych GUS na koniec 2007 roku, gdy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe przejmowały władzę po upadku rządu PiS-LPR-Samoobrona, w Polsce funkcjonowały 373 żłobki.
Przez pierwsze lata rządów koalicji PO-PSL liczba nowych żłobków zwiększała się bardzo powoli. Wiele zmieniła jednak wprowadzona w kwietniu 2011 roku ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3, która regulowała zasady prowadzenia i tworzenia żłobków.
Donald Tusk z polskiej polityki odszedł pod koniec 2014 roku, kiedy to został szefem Rady Europejskiej. Według GUS wtedy w Polsce działało 1 605 żłobków. W stosunku do 2007 roku mamy więc do czynienia z dużym wzrostem, ale nie o 500 proc.
Należy także pamiętać, że żłobki to nie jedyne placówki opieki nad dziećmi. Są bowiem jeszcze tzw. kluby dziecięce i oddziały żłobkowe. Wszystkich takich placówek na koniec 2014 roku było 2 052.
Gdy uwzględnimy ostatni rok rządów PO-PSL - już bez Donalda Tuska na stanowisku premiera - to wzrost liczby żłobków jest bardziej zauważalny. Na koniec 2015 roku było ich 1874. Można więc powiedzieć, że w ciągu ośmiu lat liczba żłobków w naszym kraju zwiększyła się pięciokrotnie.
Należy zaznaczyć, że nieco inne dane od tych gusowskich publikuje Rada Ministrów w sprawozdaniach w sprawie realizacji ustawy o żłobkach. Zgodnie z nimi na koniec 2014 roku w Polsce było 2 493 placówek oferujących opiekę nad dziećmi do lat 3, z czego 1 667 to były żłobki. Z kolei w 2015 roku było to 2990 placówek, w tym 1 967 żłobków.
Dla porównania, według GUS na koniec 2021 roku (z ostatniego roku jeszcze nie ma danych) w Polsce działało 4200 żłobków.
Czytaj więcej: