Trwa ładowanie...
d292h35
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Donald Tusk: konieczna solidarność grupy G7 wobec kryzysu migracyjnego

• Jeśli (w ramach G7) nie przejmiemy kontroli nad regulowaniem tego kryzysu, nikt inny tego nie zrobi - powiedział szef Rady Europejskiej
• Donald Tusk wziął udział w briefingu, jaki zorganizowano przed rozpoczęciem szczytu siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata w Japonii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk (AFP, Fot: Nikolai Linares)
d292h35

Donald Tusk zapowiedział, że podczas szczytu będzie starał się przekonać światowych liderów do tezy, że kryzys uchodźczy ma wymiar globalny i że konieczna jest większe poparcie oraz solidarne zaangażowanie całej wspólnoty międzynarodowej w zaspokajanie życiowych potrzeb uchodźców "doraźnie i w długofalowej perspektywie".

- Mamy pełną świadomość, że ze powodu geografii, największa odpowiedzialność za uregulowanie kryzysu migracyjnego spada na Europę - powiedział Tusk. Wyraził przy tym nadzieję, że pozostali partnerzy z G7 włączą się w ten proces.

Przywódcy grupy państw G7 (USA, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Kanady) spotykają się 26 i 27 maja na japońskim półwyspie Shima (Ise-Shima). W spotkaniu biorą udział także szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

d292h35

Zgodnie z programem obrad liderzy G7 mają omawiać sposoby pobudzenia światowej gospodarki, przedyskutować sposoby walki z terroryzmem oraz zastanowić się, jak przeciwdziałać uchylaniu się od płacenia podatków w kontekście afery "Panama Papers".

Oczekuje się, że zebrani w Japonii liderzy będą dążyli do zaprezentowania wspólnego stanowiska w najważniejszych kwestiach międzynarodowych takich, jak kryzys uchodźczy spowodowany m.in. przedłużającą się wojną w Syrii, sytuacja na Ukrainie, północnokoreańskie próby rakietowe i program nuklearny Pjongjangu. Rozmowy będą także poświęcone sporom terytorialnym i światowemu terroryzmowi.

Źródła unijne informowały w ubiegłym tygodniu, że Unia Europejska oczekuje, że szczyt G7 w Japonii potwierdzi konieczność utrzymania sankcji gospodarczych wobec Rosji.

- Dyskusja o Ukrainie i Rosji będzie ważna z punktu widzenia UE, bo w dużej mierze wyznaczy kierunek dla naszych wewnętrznych dyskusji w Unii na ten temat. Tak było w poprzednich latach. Uważamy, że odpowiedź na kryzys ukraiński może być skuteczna tylko wówczas, jeśli będzie zgodna i skoordynowana w gronie G7 - powiedział wysoki rangą urzędnik UE, zaangażowany w przygotowania do szczytu.

d292h35

Podziel się opinią

Share

d292h35

d292h35
Więcej tematów