Trwa ładowanie...

Donald Tusk: informacje nt. nowego rządu najprawdopodobniej we wtorek

Premier Donald Tusk, który został wybrany na szefa Rady Europejskiej, powiedział, że prawdopodobnie we wtorek poinformuje o nowym układzie rządowym. Objęcie przez Tuska stanowiska unijnego prezydenta oznacza przetasowania na scenie politycznej. Musi odejść z funkcji premiera i zrzec się mandatu poselskiego.
Share
Donald Tusk
Donald TuskŹródło: PAP, Fot: STEPHANIE LECOCQ
d2uyc7b

- Będziemy gotowi z tymi tematami myślę, że we wtorek - powiedział Tusk dziennikarzom w Brukseli już po oficjalnej konferencji prasowej, pytany o to, kto powinien stanąć na czele polskiego rządu. Dopytywany, kiedy podjął ostateczną decyzję, że obejmie funkcję szefa Rady Europejskiej, odpowiedział: dzisiaj.

Wcześniej na konferencji prasowej w Brukseli - po wyborze Tuska na szefa Rady Europejskiej - także padło pytanie od dziennikarzy, kto zostanie teraz szefem polskiego rządu.

- Pozwolicie, że nie będziemy zanudzać pozostałych uczestników tej konferencji i na początku przyszłego tygodnia będę do państwa dyspozycji, jeśli chodzi o kwestie krajowego porządku i nowego układu rządowego w Polsce - odpowiedział jedynie Tusk.

d2uyc7b

Kandydat na nowego premiera

Z kolei rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że premier "do końca listopada będzie wykonywał wszystkie swoje zadania i sprawował powierzone mu funkcje".

- Jest to bardzo dobry dzień dla Polski, w którym powinniśmy się przede wszystkim cieszyć z tego, że Polska została doceniona i wyróżniona w Europie - dodała.

Pytana o scenariusz zmian w rządzie odpowiedziała, że będzie to zależało od rozmów z prezydentem i koalicyjnych. Dopytywana o nowego szefa rządu, powiedziała jedynie, że jest ustalony kandydat na tę funkcję.

d2uyc7b

W niedzielę premier wraca do Polski, w poniedziałek będzie uczestniczył w uroczystościach na Westerplatte o godz. 4.45 - przypomniała.

Ewa Kopacz premierem?

W kontekście następcy Tuska na funkcji premiera i szefa partii politycy PO najczęściej wskazują marszałek sejmu Ewę Kopacz. Sama Kopacz zadeklarowała w piątek, że jeśli będzie taka potrzeba, to będzie gotowa stanąć na czele rządu.

- Jak się przychodzi do polityki, to człowiek bierze pod uwagę każdą działalność, która ma służyć Polsce. Jeśli będzie tego sytuacja wymagała, pewnie tak - mówiła marszałek dziennikarzom, pytana, czy byłaby gotowa na objęcie teki premiera.

d2uyc7b

W sobotę o tym, że Kopacz byłaby dobrym premierem, powiedziała też Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z kolei minister Marek Sawicki ocenił, że jest "dziesięciu, a nawet dwunastu polityków PO zdolnych objąć stanowisko premiera Polski." Sawicki nie chciał jednak podawać nazwisk.

- Zwracałem uwagę kilka miesięcy temu, że przyśpieszone wybory w Polsce są możliwe - przypomina minister gospodarki Janusz Piechociński. - Spodziewałem się, że Donald Tusk może przyjąć proponowane mu stanowisko - dodaje. - Uzgodniliśmy, że jeśli premier przyjmie to stanowisko to spotkamy się z prezydentem Komorowskim. Opowiadam się za konsultacjami i ruchem prezydenta w ramach zmian, które niesie ze sobą nowe stanowisko Tuska. Potrzebujemy kilku dni na ustalenie kolejnych ruchów

- Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak to bardzo dobrzy kandydaci na stanowisko premiera - skomentował Michał Boni. Polityk PO nie chciał jednak powiedzieć dziennikarzom kto ma największe szanse na objęcie stanowiska premiera. - Jest to wyzwanie dla partii. Platforma poradzi sobie z tym wyzwaniem - zapewnił.

Mandat po Tusku obejmie następna osoba z listy stołecznej PO z wyborów w 2011 roku; wchodzą w grę Ewa Czeszejko-Sochacka lub były minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

d2uyc7b

Podziel się opinią

Share
d2uyc7b
d2uyc7b
Więcej tematów