Trwa ładowanie...

Donald Tusk i Borys Budka spotkają się ponownie. "Mają zapaść ostateczne decyzje"

Na początku tygodnia dojdzie do kolejnego spotkania Donalda Tuska i Borysa Budki – dowiedziała się nieoficjalnie Wirtualna Polska. Według naszych ustaleń podczas rozmowy mają zapaść ostateczne decyzje w sprawie przywództwa w Platformie Obywatelskiej. Jeden ze scenariuszy zakłada przekazanie partii Tuskowi.

Share
Na początku tygodnia dojedzie do kolejnego spotkania Donalda Tuska i Borysa Budki
Na początku tygodnia dojedzie do kolejnego spotkania Donalda Tuska i Borysa BudkiŹródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d1yozky

- Prawdą jest przede wszystkim to, że presja wywierana na Borysa Budkę w sprawie rezygnacji z funkcji szefa PO rośnie od ponad tygodnia. Jednak to nie jest tak, że Budka z entuzjazmem oddaje władzę. On walczy od kilku dni, ale wiele wskazuje na to, że nie uda mu się obronić. Przecieki o tym, że decyzja jest już podjęta, to również element nacisku - mówi nieoficjalnie WP ważny polityk PO, który zna kulisy rozgrywek wewnątrz partii.

- Niezapowiedziana niedzielna wizyta Borysa w Rzeszowie, który pojechał wieczorem pogratulować Konradowi Fijołkowi wygranej w wyborach na prezydenta miasta, miała pokazać działaczom PO, że Budka chce działać w terenie, wciąż jest aktywny. To był jeden z dowodów, że nie chce oddawać partii bez walki. Jednak jego możliwości są ograniczone. Tym bardziej, że frakcja ludzi Grzegorza Schetyny postanowiła wykorzystać okazję i to m.in. oni domagają się jak najszybszego powrotu Donalda - dodaje inny poseł Platformy Obywatelskiej.

d1yozky

Politycy PO nie chcą oficjalnie mówić o zamieszaniu w partii. - Sami jesteśmy skazani na domysły, przecieki i tworzenie własnych teorii. Nie jest to poważne - komentuje wieloletni parlamentarzysta Platformy. - Na razie nie ogłaszamy oficjalnych decyzji, bo rozmowy cały czas trwają. Do czasu ostatecznych ustaleń wstrzymujemy się z komentarzami - mówi WP rzecznik PO Jan Grabiec. - Myślę, że wszystko będzie jasne maksymalnie w ciągu tygodnia - dodaje poseł.

Powrót Donalda Tuska. Wypowiedź Tomasza Siemoniaka nie pozostawia wątpliwości

Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że na początku tygodnia Donald Tusk i Borys Budka spotkają się kolejny raz. Były premier ma ostatecznie określić, czy zdecyduje się na oficjalne przejęcie partii. Jeśli tak się stanie, politycy mają ustalić sposób ogłaszania zmian. - Obu stronom zależy na tym, żeby Borys Budka wyszedł z tej sytuacji z twarzą. To nie jest dla niego łatwy moment - komentuje polityk PO. Na stole leży m.in. propozycja objęcia funkcji wiceszefa partii. Jeżeli to się uda, władza w partii może zostać podzielona między Tuska, Budkę i Trzaskowskiego.

O tym, że zmiana na stanowisku szefa PO jest coraz bardziej prawdopodobna, informowaliśmy w WP już we wtorek. Ewentualne przekazanie władzy było głównym tematem rozmów Tuska i Budki podczas ich poniedziałkowego spotkania. Politycy obejrzeli razem mecz Polska-Słowacja. Udostępnione zdjęcie było dotychczas jedynym oficjalnym komunikatem po spotkaniu.

Według ustaleń "Gazety Wyborczej" Borys Budka miał zgodzić się na oficjalne ogłoszenie rezygnacji z przywództwa w Platformie. Swoją decyzję miałby zakomunikować w najbliższym czasie. Z kolei "Polityka" poinformowała, że do oficjalnego przekazania informacji najważniejszym politykom PO ma dojść już 23 czerwca, podczas zarządu krajowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yozky

Podziel się opinią

Share
d1yozky
d1yozky
Więcej tematów