Trwa ładowanie...
d4fh28v

Donald Tusk bezlitosny dla rządu PiS. "Będą konsekwencje"

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie pozostawia złudzeń. - Jeśli polski rząd będzie zdecydowany, jako jeden z dwóch, trzech w Europie, nie uczestniczyć w solidarnym poddziale obowiązków w sprawie uchodźców, będzie się to wiązało z konsekwencjami. Takie są zasady w Europie - oznajmił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk (PAP, Fot: Adam Warżawa)
d4fh28v

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. Przypomniała, że tylko te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby.

Według KE, działanie Polski, Węgier i Austrii "stanowi naruszenie zobowiązań podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności". Komisja wezwała kraje do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji.

Polski rząd konsekwentnie jednak zgłasza sprzeciw. - Relokacja nie jest rozwiązaniem kryzysu uchodźczego w Europie. Polska nie ugnie się pod naciskami KE - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Tusk ostrzega PiS

Teraz głos w sprawie zabrał szef Rady Europejskiej. - Najważniejsze, abyśmy rozstrzygnęli, także w Polsce, co jest naszym priorytetem. Czy chcemy wspólnie z Europą rozwiązywać problemy związane z migracją, a więc chronić granice, ale także pomagać tym państwom, które mają zbyt dużo uchodźców, czy też, jak to dzisiaj rząd polski proponuje, twardo wyłamywać się z europejskiej solidarności i nie przyjmować uchodźców. Oba podejścia mają swoje uzasadnienie, swoje argumenty, ale też koszty - powiedział Tusk.

d4fh28v

Pytany, jakie jest w tej sprawie zdanie PO, odpowiedział, że nie jest upoważniony do wypowiadania się w imieniu jakiejkolwiek partii politycznej.

Na wypowiedź Tuska zareagował już PiS:

d4fh28v

Podziel się opinią

Share

d4fh28v

d4fh28v
Więcej tematów