Trwa ładowanie...

Donald Trump wskazał szefa Pentagonu

• Nowym ministrem obrony Stanów Zjednoczonych ma zostać emerytowany generał jednostki specjalnej Marines James N. Mattis

• Według Mattisa "polityka islamu" ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa USA

Donald Trump wskazał szefa PentagonuŹródło: PAP/EPA, fot: MARK LYONS
d2546v9
d2546v9

- Zamierzam nominować Mad Dog Mattis na naszego sekretarza obrony - powiedział Donald Trump podczas wiecu w Cincinnati. Jest to pierwsze miasto, które prezydent-elekt odwiedził w ramach tzw. “thank-you tour".

Trump żartował, że media i publiczność powinny zachować tę informacje dla siebie. - Chcemy by nominacja była ogłoszona na początku przyszłego tygodnia - powiedział. -Dochowajcie tajemnicy - żartował

66-letni Mattis to emerytowany generał w Korpusie Piechoty Morskiej USA, który dowodził operacjami na Bliskim Wschodzie, a także kierował Centralnym Dowództwem. Od 2007 do 2010 roku służył jako naczelny dowódca ds. transformacji w NATO, będąc odpowiedzialnym za poprawę skuteczności militarnej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ze służby wojskowej odszedł cztery lata temu. Od tego czasu pracował jako konsultant oraz ekspert Hoover Institution, think tanku Uniwersytetu Stanford.

By zostać ministrem obrony, Mattis będzie potrzebować nie tylko aprobaty Senatu, ale też przyjęcia przez Kongres ustawy, która zezwoli na ominięcie w jego przypadku federalnego zakazu, który uniemożliwia osobom, które były czynnymi wojskowymi w ciągu ostatnich 7 lat stanąć na czele Pentagonu. Kongres tylko raz zezwolił na takie ustępstwo w 1950 roku, gdy na ministra obrony został wybrany gen. Marshall.

d2546v9

Gen. Mattis cieszy się dobra opinią; "WP" przypomina, że niektórzy konserwatyści namawiali go nawet wiosną na start w wyborach prezydenckich, by powstrzymać szansę Trumpa. Główna krytyka w amerykańskich mediach związana z nominacją Mattisa dotyczy tego, że zrywa ona z zasadą, iż to osoba cywilna powinna kontrolować Pentagon.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Mattis opowiada się za bardziej stanowczym stanowiskiem USA wobec swych przeciwników, zwłaszcza Iranu. Niedawno ocenił, że Iran jest "najbardziej trwałym zagrożeniem dla stabilności i pokoju na Bliskim Wschodzie". Uważał, że porozumienie zawarte przez sześć mocarstw, w tym USA z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego, może spowolnić, ale nie zatrzyma irańskich ambicji do posiadania broni nuklearnej.

oprac. Michał Kurek

Zobacz także: Clinton o przegranych wyborach: "Miałam ochotę zaszyć się w pokoju i już nigdy nie wychodzić"

d2546v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2546v9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj