Trwa ładowanie...
d4kg0fa

Donald Trump dokonał wyboru. Nowa kandydatka do Sądu Najwyższego

Prezydent USA Donald Trump wskazał sędzię Amy Coney Barrett jako swoją kandydatkę do Sądu Najwyższego. W SN miałaby zastąpić zmarłą 18 września Ruth Bader Ginsburg.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Donald Trump z kandydatką do SN Amy Coney Barrett
Dostawca: PAP/EPA.
Prezydent Donald Trump z kandydatką do SN Amy Coney Barrett Dostawca: PAP/EPA. (PAP/EPA, Fot: PAP/EPA/SHAWN THEW, SHAWN THEW)
d4kg0fa

Jak podkreślił Donald Trump, Amy Coney Barrett to kobieta o "niebywałych osiągnięciach, olbrzymim intelekcie, solidnych referencjach i niezachwianej lojalności wobec Konstytucji".

Nominację kandydatki Trumpa musi obecnie zatwierdzić amerykański Senat. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia kandydatury Barrett zostanie piątą kobietą w historii, która zasiądzie w Sądzie Najwyższym (drugą o poglądach konserwatywnych).

Steve Bannon aresztowany. Doradca Donalda Trumpa oskarżony o defraudację

Konserwatyści mogą tym samym powiększyć przewagę nad liberałami w Sądzie Najwyższym (6 do 3). Sędziowie SN powoływani są dożywotnio, dlatego nominacja Barrett do SN będzie wiązała się długoterminowymi konsekwencjami.

Amerykański Sąd Najwyższy składa się z dziewięciu sędziów, a rozpatrywane przez nich sprawy podlegają prawu federalnemu. SN kontroluje również działania władzy ustawodawczej i wykonawczej pod kątem zgodności z konstytucją.

d4kg0fa

Ruth Bader Ginsburg - ikona amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości

W piątek 19 września w wieku 87 lat zmarła Ruth Bader Ginbsurg, najstarsza liberalna sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego. Przyczyną śmierci były powikłania związane z chorobą nowotworową. - Była niesamowitą kobietą, czy się z nią zgadzałeś, czy nie - powiedział prezydent USA Donald Trump.

Czytaj też:USA. Donald Trump zapowiedział uznanie Ku Klux Klanu i Antify za organizacje terrorystyczne

Ruth Bader Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią SN, a w środowisku prawniczym i na świecie znana była m.in. z wyczulenia na punkcie spraw dotyczących dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry czy orientację seksualną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4kg0fa

Podziel się opinią

Share
d4kg0fa
d4kg0fa
Więcej tematów