Dominika Kulczyk kupiła dom polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie [ZDJĘCIA]
Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie, który znajduje się w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse. W dawnym domu polskiej noblistki powstać ma teraz Dom Siostrzeństwa. Zdjęcia willi znajdziecie poniżej.
06.06.2022 | aktual.: 06.06.2022 11:25
Pewien czas temu dom, w którym mieszkała Maria Skłodowska-Curie, został wystawiony na sprzedaż. Istniało realne zagrożenie, że ważna dla polskiej nauki nieruchomość zostanie bezpowrotnie utracona. Plany zakupu domu zgłaszali zagraniczni inwestorzy, dla których budynek stanowił jedynie wartość mieszkalną lub inwestycyjną. Mówił o tym również premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając 10 maja 2021 r., że zlecił odpowiednie działania. W sprawie zakupy willi MSZ miał być w kontakcie z ambasadą Francji w Polsce.
Ostatecznie dom polskiej noblistki został kupiony przez Dominikę Kulczyk - prezeskę Kulczyk Fundation.
Willa Marii Skłodowskiej-Curie sprzedana
W budynku powstanie Dom Siostrzeństwa, który będzie miejscem spotkań i pracy wyjątkowych kobiet z całej Europy. W dalszych planach jest także uczynienie podparyskiej nieruchomości miejscem przyznawania nagród dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej noblistki.
- Chcemy uhonorować dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie. Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze - mówi Kulczyk.
Dom Siostrzeństwa planowany w domu noblistki to rozszerzenie Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego, projektu jednoczącego kobiety z Polski i Ukrainy. Zainicjowana przez Kulczyk Foundation koalicja kobiet powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną.
Do Siostrzeństwa, oprócz Dominiki Kulczyk, należą m.in. Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko. Dziś Siostrzeństwo przyznaje dofinansowania w ramach Programu Grantowego "Cześć Dziewczyny!". Wybrane projekty mają służyć pomocy kobietom z Ukrainy i ich dzieciom.
- Maria Skłodowska-Curie udowodniła swoim życiem, że ograniczenia nie istnieją. Pokazała, że kobiety mogą być liderkami w najtrudniejszych dziedzinach nauki. Mogą wskazywać kierunki, którymi przez dekady podążać będzie świat. Stała się symbolem kobiecej siły i zwiastunem wielkiej zmiany - dodaje Kulczyk.
Dom Skłodowskiej-Curie
Dom Marii Skłodowskiej-Curie, który zakupiła Dominika Kulczyk, jest zlokalizowany w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse. Miejscowość leży na zachód od stolicy Francji, w odległości około 15 kilometrów od Wersalu. Otoczona jest lasami, są tu malownicze jeziora i rzeka L’Yvette. W odległości 600 metrów od nieruchomości znajduje się ostatnia stacja kolejki podmiejskiej RER, która pozwala na szybki dojazd do centrum Paryża.
Dom ma 120 metrów kwadratowych, zbudowany został około 1890 roku. Budynkowi towarzyszy ogród o powierzchni około 900 metrów kwadratowych, w którym znajduje się zabytkowy gołębnik. Dom Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się na oficjalnej liście francuskich zabytków historycznych. Wewnątrz zachowały się pierwotne elementy wystroju.