Niezwykłe odkrycia w Norwegii. Oto co wyłoniło się spod topniejącego lodu
Ogromne połacie lodu w norweskich lodowcach topnieją w zastraszającym tempie. W ciągu ostatnich kilku dekad, badacze odkryli już wiele skarbów sprzed tysięcy lat. Istnieje jednak jeden czynnik, który może skutecznie przeszkodzić w dalszych poszukiwaniach.
06.06.2022 | aktual.: 06.06.2022 12:13
Ma 3000 lat i pochodzi z epoki brązu. Odkryto go w 2007 roku i nazwano najstarszym butem w Norwegii. To tylko jeden z tysięcy starożytnych artefaktów, które zostały odkryte z powodu postępujących zmian klimatu i topnienia pokrywy lodowej.
Według nowego raportu Norwegian University of Science and Technology (NTNU), w przeciwieństwie do obiektów uwięzionych w kwaśnej glebie, przedmioty odnajdywane w norweskich lodowcach, często zachowane są w nienagannym stanie. Wykazują jedynie minimalny rozkład i deformację.
Problemem zmiany klimatu
W ciągu zaledwie kilku dekad, ogromne połacie norweskich lodowców zaczęły topnieć. Naraża to nieodkryte artefakty na działanie żywiołów i ewentualne zniszczenie.
- Badanie oparte na zdjęciach satelitarnych wykonanych w 2020 roku pokazuje, że ponad 40 procent z 10 wybranych łat lodowych ze znanymi znaleziskami uległo stopieniu - powiedziała współautorka raportu prof. Birgitte Skar. - Kiedyś myśleliśmy o lodzie jako opustoszałym i pozbawionym życia, a zatem niezbyt ważnym. To się teraz zmienia - dodał biolog Jørgen Rosvold.
Zaklęte w lodzie
Płaty lodu tworzą się na dużych wysokościach, gdzie gromadzą się osady śniegu i lodu, które latem nie topią się całkowicie. W przeciwieństwie do lodowców, płaty lodu nie poruszają się, więc obiekty w nich osadzone mogą pozostać w nienaruszonym stanie przez setki lub tysiące lat. Gdy lód zaczyna topnieć, przedmioty te wyłaniają się i są zachowane tak, jak przed "połknięciem" przez lód.
W Norwegii naukowcy odkryli już tysiące artefaktów należących do plemion łowieckich z epoki brązu, które polowały na renifery w Europie Północnej i południowej Skandynawii. Niewiele łat lodowych w Norwegii zostało zbadanych, zwłaszcza w północnej części kraju. Naukowcy apelują o uruchomienie krajowego programu monitorowania łat lodowych i zabezpieczania wszelkich obiektów, które wyłaniają się z topniejącego lodu.