Trwa ładowanie...
d1wv4i5
pożar

Dolny Śląsk: kolejny pożar zabytkowego pałacu. Spłonął fragment dachu

W poniedziałek późnym wieczorem strażacy gasili płonący dach pałacu w Cieszycach koło Kobierzyc (woj. dolnośląskie). To już drugi pożar tego zabytkowego budynku w ostatnim czasie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolny Śląsk: kolejny pożar zabytkowego pałacu. Spłonął fragment dachu
(WP, Fot: Paweł Kozioł)
d1wv4i5

W poniedziałek, 3 sierpnia, w godzinach wieczornych strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze dachu zabytkowego pałacu w miejscowości Cieszyce, oddalonej o ok. 25 km na południe od centrum Wrocławia. Straż natychmiast ruszyła na miejsce, gdzie przeprowadzono skuteczną i szybką akcję gaśniczą.

Mimo sprawnej interwencji strażaków, spłonęło kilka metrów kwadratowych poszycia dachowego. Na szczęście nikt nie ucierpiał, bo budynek od pewnego czasu jest pustostanem. To nie jedyny pożar zabytkowego pałacu w Cieszycach w tym roku.

W kwietniu budynek został podpalony przez dwóch młodych mężczyzn. Spaleniu uległo wówczas poszycie dachowe, poddasze oraz częściowo piętro pałacu, choć straty mogłyby być większe gdyby nie sprawnie prowadzona akcja gaśnicza.

d1wv4i5

- Sprawców podpalenia zauważyła mieszkająca nieopodal kobieta i natychmiast zgłosiła sprawę na policję. Dzięki temu udało się zatrzymać dwóch mieszkańców powiatu wrocławskiego w wieku 14 i 20 lat – mówił wówczas asp. sztab. Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Przyczyny poniedziałkowego pożaru wciąż ustala policja.

Pałac w Cieszycach powstał w XIX w. i stylem nawiązuje do renesansowych willi włoskich. Otoczony jest parkiem pochodzącym z przełomu XIX i XX w. Do 1945 r. Cieszyce stanowiły własność rodziny von Naehrich.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1wv4i5

Podziel się opinią

Share

d1wv4i5

d1wv4i5
Więcej tematów