Trwa ładowanie...
d3npss3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dolnośląskie samorządy otrzymały 93 mln zł na likwidację zniszczeń powodziowych

Promesy o wartości 93 mln zł na likwidację zniszczeń spowodowanych powodziami na Dolnym Śląsku otrzymało w środę we Wrocławiu 76 samorządów. To pierwsza transza tegorocznej pomocy rządowej. Kolejne zaplanowano w połowie i pod koniec 2015 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolnośląskie samorządy otrzymały 93 mln zł na likwidację zniszczeń powodziowych
(WP.PL)
d3npss3

Jak powiedział podczas spotkania z przedstawicielami samorządów wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, pieniądze pochodzą z rezerwy powodziowej Ministerstwa Finansów, które ma na ten cel zabezpieczone 1 mld 25 mln zł. Dodał, że druga transza pomocy zaplanowana jest na przełomie maja i czerwca, a trzecia możliwa będzie jeszcze pod koniec roku.

- Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia przez samorząd jest fakt, że wartość zniszczeń spowodowanych przez powódź przekracza pięć procent dochodów własnych samorządu. Życzę wam, by te pieniądze udało się dobrze wydać i by służyły mieszkańcom - powiedział Huskowski.

Przedstawicielom samorządów Dolnego Śląska wręczono 76 promes na łączną kwotę 93 mln zł, za które ma być wykonane 178 inwestycji. Wsparcie otrzymały 64 gminy i 12 dolnośląskich powiatów. Największe kwoty - po 6 mln zł - otrzymały powiaty jeleniogórski i lubański oraz gmina Olszyna - 5 mln zł.

d3npss3

Burmistrz Olszyny, Leszek Leśko, powiedział PAP, że cała sumę przeznaczy na odbudowę trzech mostów i kilku kilometrów dróg zniszczonych podczas powodzi w latach 2010, 2013 i 2014.

- Udokumentowane straty z tych trzech powodzi wyniosły w naszej gminie około 80 mln zł. Dzięki pomocy w poprzednich latach udało się już połowę tych zniszczeń naprawić - dodał Leśko.

W ocenie burmistrza, równie istotne jak naprawa zniszczeń jest uregulowanie rzeki Olszówka, która zalewa gminę.

- To nie leży w kompetencjach gminy, ale na szczęście w poprzednich latach Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wydał na tę regulację 17 mln zł i na pewno zagrożenie jest już mniejsze - powiedział burmistrz Olszyny.

W latach 2010-15 rząd w formie promes przeznaczył na usuwanie zniszczeń powodziowych na Dolnym Śląsku w sumie 719 mln zł. Do końca 2014 r. wykonano 1381 zadań m.in. odbudowano 318 mostów i kładek oraz 820 km dróg.

d3npss3

Podziel się opinią

Share

d3npss3

d3npss3
Więcej tematów