Dodatkowy dzień w roku przestępnym 2024. Dlaczego luty ma 29 dni?

Raz na cztery lata w kalendarzu występuje zwyczajowo rok przestępny. W jego trakcie luty jest o jeden dzień dłuższy niż standardowo i liczy 29 dni. Dlaczego tak się dzieje? Jego wprowadzenie wywołało ogromne zmiany.

Rok przestępny 2024. Dodatkowy dzień 29 lutego już dziś
Rok przestępny 2024. Dodatkowy dzień 29 lutego już dziś
Źródło zdjęć: © Google, Pixabay

29.02.2024 08:32

Lata przestępne liczą 366 dni. Termin "dodatkowego dnia w roku" wypada zawsze w lutym, wydłużając najkrótszy miesiąc o jeden dzień. Dlaczego?

2024 to rok przestępny. Dlaczego zostały wprowadzone lata przestępne?

Lata przestępne zostały wprowadzone w celu dopasowania lat kalendarzowych do lat zwrotnikowych. Te są bowiem wobec siebie przesunięte. W kalendarzu gregoriańskim, z którego korzystamy również w Polsce, lata przestępne występują najczęściej raz na cztery lata. Taka sytuacja może mieć jednak nieliczne wyjątki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po raz pierwszy lat przestępnych używali mieszkańcy starożytnego Egiptu - już w 238 roku p.n.e. zaczęto uwzględniać dodatkowy dzień, wypadający co cztery lata. W 45 r. p.n.e. taką samą zasadę wprowadzono w Rzymie. Dodatkowy dzień - podobnie, jak współcześnie wypadał wówczas w lutym. Miesiąc ten był jednak ostatnim miesiącem ówczesnego kalendarza, czyli kalendarza juliańskiego, co sprawiło, że błąd wprowadzonej rachuby czasu wynosił ok. 1 dobę na 128 lat.

Współcześnie stosowaną rachubą jest ta, zgodna z kalendarzem gregoriańskim, wprowadzonym w 1582 roku. Mimo że najczęściej z rokiem przestępnym mamy do czynienia co 4 lata, nowy kalendarz wprowadził ważny wyjątek od tej zasady, różnica rachuby czasu spadła do 26 sekund na rok.

Rok przestępny. Jak obliczyć kiedy wypada kolejny?

Co do zasady rok przestępny wypada raz na cztery lata. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, by dany rok był rokiem przestępnym, musi jednak:

  • być podzielny przez cztery
  • być niepodzielny przez 100 (jednak z wyjątkiem tych, podzielnych przez 400).

Zgodnie z tą zasadą, przestępnym nie był więc np. rok 1900 i nie będzie nim rok 2100 - ponieważ oba dzielą się przez 100. Przestępnym mimo podzielności przez 100 był natomiast rok 2000 - ponieważ oprócz tego może zostać podzielony równomiernie przez 400.

O roku przestępnym 2024 przypomina specjalna grafika przygotowana przez Google - doodle. Grafika przygotowana z okazji "Leap Day 2024" zastępuje logo popularnej wyszukiwarki w wielu krajach na świecie.

Dodatkowy dzień w roku przestępnym 2024. Google przygotowało grafikę
Dodatkowy dzień w roku przestępnym 2024. Google przygotowało grafikę© Google
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)