Trwa ładowanie...

Antonín Dvořák bohaterem Google Doodle. Kim był?

W piątek 8 września Google postanowiło uhonorować Antonína Dvořáka, zmieniając logo popularnej wyszukiwarki na okolicznościową grafikę. Kim był bohater dzisiejszego Doodle? Dlaczego amerykańskie przedsiębiorstwo zdecydowało się na wspomnienie właśnie tej postaci?

Antonín Dvořák. Czeski kompozytor w Google DoodleAntonín Dvořák. Czeski kompozytor w Google DoodleŹródło: Google, Pixabay
d1c7jlx
d1c7jlx

Google Doodle to grafiki bądź animacje, które zastępują logo popularnej wyszukiwarki. Ich pojawienie się jest powiązane z ważnymi rocznicami, wydarzeniami, uroczystościami lub postaciami z całego świata, które miały istotny wpływ na historię. Dzisiejsze Google Doodle jest poświęcone Antonínowi Dvořákowi - czeskiemu kompozytorowi, dyrygentowi oraz pedagogowi.

Kim był Antonín Dvořák?

Antonín Dvořák urodził się w 1841 w Nelahosevsi - gminie znajdującej się w kraju środkowoczeskim. Jego kontakt z muzyką rozpoczął się już w czasach dziecięcych. Czech początkowo grał na skrzypcach, w czasach nastoletnich uczył się również gry na fortepianie i organach. Jako szesnastolatek trafił do Praskiej Szkoły Organowej. W tym samym czasie grał na altówce w orkiestrze Teatru Tymczasowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Magda Kotlarczyk, dyrektorka Google Polska w rozmowie podczas IMPACT

Kariera kompozytorska Dvořáka rozpoczęła się wcześnie. Już w wieku dwudziestu lat skomponował pierwszy utwór - Kwintet smyczkowy a-moll. Cztery lata później napisał natomiast dwie symfonie: c-moll Zlonické Zvony i B-dur.

d1c7jlx

Pierwszy znaczący sukces w Czechach przyniosło Dvořákowi wykonanie hymnu Spadkobiercy Białej Góry. W 1878 roku skomponował pierwszą część Tańców Słowiańskich - dzieła, które obok Duetów morawskich przyniosły mu ogromny rozgłos. Sukcesy czeskiego kompozytora przeniosły się na jego popularność nie tylko w rodzimym kraju, ale również na świecie. W 1892 roku Antonín Dvořák został zaproszony do kierowania Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Nowym Jorku. Czeski kompozytor spędził w Stanach Zjednoczonych około trzech lat - później powrócił do Czech i skupił się głównie na twórczości operowej. Antonín Dvořák odszedł w 1904 roku, w wieku 63 lat w Pradze.

Antonín Dvořák w Doodle. Google świętuje rocznicę jego urodzin

Z okazji 182. rocznicy urodzin Antonína Dvořáka, Google postanowiło przypomnieć jego postać. Jak napisano w okolicznościowej notatce, "Dvořák jest pamiętany ze swojej romantycznej muzyki z wpływami ludowymi i bycia jednym z pierwszych czeskich kompozytorów, który zyskał światowe uznanie".

Google Doodle poświęcone Antonínowi Dvořákowi mogą podziwiać użytkownicy wyszukiwarki z Czech, Słowacji, Polski, Francji, Islandii oraz Irlandii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1c7jlx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c7jlx
Więcej tematów