Dobry, polski kurs na euro
W środę Komisja Europejska zamierza
pozytywnie ocenić działania podjęte przez Polskę oraz cztery inne
nowe kraje członkowskie w celu redukcji deficytu budżetowego.
Wobec Grecji i Węgier zastosuje natomiast kolejny etap - tzw.
procedury nadmiernego deficytu budżetowego - poinformowały źródła w Komisji.
21.12.2004 | aktual.: 21.12.2004 16:26
Komisja zamierza uznać, że Polska podjęła wystarczające środki, by wywiązać się ze zobowiązania, że do 2007 roku deficyt budżetowy zostanie obniżony poniżej 3% - powiedziały źródła w Komisji.
Ta ocena jest elementem podjętej 5 lipca wobec siedmiu krajów UE (Polski, Czech, Cypru, Malty, Słowacji, Węgier i Grecji) tzw. procedury nadmiernego deficytu budżetowego za zbyt duże odstępstwa od reguł paktu stabilizacji i wzrostu, których przestrzeganie jest warunkiem wejścia do strefy euro. Jedną z podstawowych zasad paktu jest utrzymywanie deficytu budżetowego poniżej 3%, co ma zapewnić stabilność wspólnej waluty.
W środę odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i monetarne komisarz Joaquin Almunia na cotygodniowym kolegium unijnych komisarzy zaleci Grecji i Węgrom podjęcie nowych kroków w ramach procedury nadmiernego deficytu, uznając, że pozostałe pięć krajów wywiązuje się ze zobowiązań, by stopniowo obniżać deficyt poniżej 3%.
Zdaniem źródeł w Komisji, nie oznacza to jednak, że wobec Polski procedura nadmiernego deficytu zostanie zawieszona: Procedura nadmiernego deficytu nadal obowiązuje Polskę, bo deficyt wciąż przekracza 3%, natomiast Komisja uznała polski program, by go obniżyć, za realny.
Jeżeli chodzi o Węgry, to deficyt tego kraju, wbrew zobowiązaniom Budapesztu, przekroczy zdaniem Komisji w tym roku 4,6 %, a w przyszłym 4,1%. Jeszcze wyższy deficyt odnotuje w tym roku Grecja, bo aż 6%.
Inga Czerny