Trwa ładowanie...

Dobre wieści dla Szydło i Kaczyńskiego. Tak wysokiego poparcia rząd PiS jeszcze nie miał

We wrześniu do zwolenników gabinetu Beaty Szydło zaliczało się 43 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS. Opinie o rządzie Prawa i Sprawiedliwości są najlepsze od początku jego funkcjonowania.

Share
Dobre wieści dla Szydło i Kaczyńskiego. Tak wysokiego poparcia rząd PiS jeszcze nie miał
Źródło: Forum, Fot: Krystian Maj
d2906zb

We wrześniu zwolenników rządu było o 2 punkty procentowe więcej niż w sierpniu, kiedy taką dekarację złożyło 41 proc. ankietowanych.

Przeciwników obecnej ekipy rządowej jest 30 proc.(spadek o 4 punkty). Obojętność wobec rządu wyraziło 24 proc. uczestników badania CBOS.

Zobacz też: Majątki polityków. Premier Beata Szydło

Polepszyły się też notowania Beaty Szydło jako szefowej rządu. Zadowolenie z tego, że stoi ona na czele rządzącego gabinetu wyraża 52 proc. badanych (od sierpnia wzrost o 6 punktów procentowych). Niezadowolonych jest 37 proc. respondentów (spadek o 2 punkty). 11 proc. badanych nie miało w tej sprawie zdania.

Lepsze niż miesiąc temu są także oceny polityki rządu w sferze gospodarki. Perspektywy poprawy sytuacji gospodarczej w wyniku podejmowanych przez rząd działań dostrzega 53 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty procentowe). Sceptycznie odnosi się do tego 37 proc. respondentów (spadek o 2 punkty). Niezdecydowanych było 10 proc. respondentów.

d2906zb

Kto popiera rząd Szydło?

Jak zauważa CBOS, rząd cieszy się największym poparciem wśród osób z wykształceniem podstawowym (58 proc.), stosunkowo słabo sytuowanych - o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1000 zł (51 proc.), mieszkańców wsi (52 proc.) oraz wśród badanych w wieku 55+ (52 proc.). Częściej identyfikują się z nim też mężczyźni (46 proc.) niż kobiety (39 proc.).

Z kolei wśród przeciwników rządu przeważają osoby najlepiej wykształcone i sytuowane (42 proc. wśród osób z wyższym wykształceniem, 40 proc. wśród respondentów o miesięcznych dochodach na członka rodziny w wysokości co najmniej 2000 zł) oraz mieszkańcy największych miast, liczących 500 tys. i więcej ludności (48 proc.).

Obojętność najczęściej wyrażają ludzie młodzi - od 18 do 24 roku życia (38 proc.), a także najgorzej sytuowani – o miesięcznych dochodach per capita poniżej 650 zł (38 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7–14 września 2017 roku na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2906zb

Podziel się opinią

Share
d2906zb
d2906zb
Więcej tematów