Trwa ładowanie...
cbos

Dobre wieści dla Andrzeja Dudy. Sondaż CBOS

Nieznacznie, ale jednak, poprawiły się w tym miesiącu notowania prezydenta - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Nadal widoczne jest ubiegłomiesięczne pogorszenie wizerunku Sejmu.

Share
Dobre wieści dla Andrzeja Dudy. Sondaż CBOS
Źródło: KPRP, fot: Andrzej Hrechorowicz
d2jjjsz

W lutym pozytywnie o prezydenturze Dudy wypowiedziało się 54 proc. ankietowanych. Niezadowolenie wyraziło zaś 37 proc. Oznacza to wzrost ocen pozytywnych i spadek negatywnych po 2 punkty procentowe.

Kto, według, CBOS jest najczęściej zadowolony z prezydentury Dudy? Najmłodsi i najstarsi ankietowani, mieszkańcy wsi i mniejszych miast, mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, uzyskujący niskie lub przeciętne dochody per capita (poniżej 1400 zł na głowę w rodzinie), uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu oraz osoby mające poglądy prawicowe i wyborcy PiS.

d2jjjsz

Negatywnie działalność prezydenta oceniają najczęściej mieszkańcy wielkich miast, najlepiej wykształceni, niepraktykujący lub praktykujący jedynie kilka razy do roku, mający najwyższe dochody na osobę w rodzinie, identyfikujący się z lewicą lub centrum oraz popierający Nowoczesną lub PO.

Oni myślą pozytywnie o posłach. Zaskoczenie?

Pod lupą CBOS znalazł się również Sejm. I tak, niezadowolenie z pracy posłów wyraża 67 proc. badanych, a zadowolenie 22 proc. Odsetek dobrych ocen wzrósł o 1 punkt proc., a złych nie zmienił się.

Jak wylicza CBOS, relatywnie często o pracy parlamentu wypowiadają się pozytywnie: najmłodsi ankietowani, mieszkańcy wsi i średnich miast (20 tys. do 100 tys. mieszkańców), mający wykształcenie zasadnicze zawodowe, uczestniczący w praktykach religijnych, zwłaszcza kilka razy w tygodniu, osoby o poglądach prawicowych i popierający PiS.

Najwięcej negatywnych ocen parlament uzyskuje z kolei u potencjalnych wyborców PO i Nowoczesnej, identyfikujących się z lewicą i centrum, niepraktykujących religijnie, najlepiej wykształconych, uzyskujących wysokie dochody na głowę w rodzinie i mieszkańców dużych miast.

d2jjjsz

CBOS przypomina, że pogorszenie wizerunku Sejmu nastąpiło na skutek kryzysu parlamentarnego, trwającego od połowy grudnia do pierwszej dekady stycznia.

Spadają notowania Senatu

Z badania wynika, że przez ostatni miesiąc minimalnie pogorszyły się notowania Senatu. W lutym jego działalność negatywnie postrzegało 53 proc. ankietowanych, a pozytywnie 25 proc. Krytycznych ocen było więcej o 2 punkty proc., a pozytywnych - o 3 punkty mniej.

Badanie przeprowadzono w dniach 2-9 lutego 2017 roku, na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

d2jjjsz

Podziel się opinią

Share
d2jjjsz
d2jjjsz
Więcej tematów