Trwa ładowanie...

Dobra passa Tuska. Polacy nie mają wątpliwości - sondaż WP

W opinii Polaków po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska pozycja i wizerunek Polski w UE się poprawiły - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Donald Tusk odpowiada za poprawę wizerunku Polski za granicą?Donald Tusk odpowiada za poprawę wizerunku Polski za granicą?Źródło: PAP, fot: PAP/Paweł Supernak
d33v47p
d33v47p

Donald Tusk bez wątpienia ma powody do zadowolenia. Jak wskazują sondaże, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości systematycznie spada. Koalicja Obywatelska może mieć nadzieje na sukces zarówno w zbliżających się wyborach samorządowych, jak i w późniejszych do europarlamentu.

W piątek rząd Donalda Tuska odnotował największy dotąd sukces. Ursula von der Leyen potwierdziła, że Bruksela uwolni 137 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. "Mamy praworządność. Mamy 600 miliardów. Przed nami kolejny wielki cywilizacyjny skok!" - napisał na platformie X szef polskiego rządu, podkreślając skalę wydarzenia.

Polski KPO został zaakceptowany w czerwcu 2022 roku, a środki muszą zostać wykorzystane do końca 2026 roku. Wypłata za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie była możliwa z powodu niezrealizowania tzw. kamieni milowych, obejmujących m.in. reformę sądownictwa.

d33v47p

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nasi politycy nie są mężami stanu? Eksperci punktują błędy

Zmiany nie tylko w Polsce

Już samo odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy może sugerować, że stosunki obecnej koalicji rządzącej z Unią Europejską są lepsze niż poprzedniego rządu. Okazuje się, że właśnie tak uważa większość Polaków.

"Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że po przejęciu władzy przez Donalda Tuska poprawiła się pozycja i wizerunek Polski w Unii Europejskiej?" - zapytano uczestników sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Aż 52,2 proc. ankietowanych zgadza się z tym stwierdzeniem, z czego 35,5 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam", a 16,7 proc. - "raczej się zgadzam". "Raczej się nie zgadzam" odpowiedziało 20,5 proc. uczestników sondażu, odpowiedź "zdecydowanie się nie zgadzam" padła od 15,6 proc. respondentów.

d33v47p

Zdania na ten temat nie ma 11,7 proc. uczestników badania.

Sondaż WP WP
Sondaż WPŹródło: WP

Widoczne preferencje polityczne

W przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski sondażu widać potężny rozdźwięk pomiędzy wyborcami poszczególnych opcji politycznych. Aż 86 proc. wyborców obecnej koalicji rządzącej jest zdania, że wybór Tuska poprawił pozycję Polski w UE. Miażdżąca większość, bo aż 72 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy wybrało odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam", 14 proc. odpowiedziało "raczej się zgadzam".

d33v47p

W tej grupie pojawiły się też głosy przeciwne. Po 5 proc. uczestników sondażu wybrało odpowiedzi "raczej się nie zgadzam" i "zdecydowanie się nie zgadzam", 4 proc. nie ma zdania w tym temacie.

Zdecydowanie bardziej negatywnie oceniają rządy Donalda Tuska wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. W tej grupie aż 48 proc. respondentów wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 27 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam", co w sumie stanowi aż 75 proc. wszystkich odpowiedzi w tej grupie badanych.

22 proc. wyborców PiS nie ma zdania, a jedynie 3 proc."raczej się zgadza", że Polska pod rządami obecnej koalicji rządzącej jest lepiej postrzegana na arenie międzynarodowej.

d33v47p

Najbardziej zróżnicowani w ocenie są wyborcy pozostałych opcji. W tej grupie ankietowanych 3 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam", 34 proc. "raczej się zgadzam", 23 proc. "raczej się nie zgadzam", a 25 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam". Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało w tym przypadku 15 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzone przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 10-11 lutego metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33v47p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33v47p
Więcej tematów