Do zmiany konstytucji potrzebne głosy PiS. Kosiniak: Wierzę, że się uda
Wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, wyraził przekonanie, że uda mu się zdobyć poparcie części posłów Prawa i Sprawiedliwości dla planowanych przez niego zmian w konstytucji. Jego zdaniem, pogłębiający się chaos prawny szkodzi wszystkim, a szczególnie tym, którzy go spowodowali.
Władysław Kosiniak-Kamysz chce wprowadzić zmiany w konstytucji. Jak zauważył Konrad Piasecki, do tego potrzebne będą głosy co najmniej 40 posłów Prawa i Sprawiedliwości.
- Wierzę, że w tej kadencji uda się je znaleźć. Pogłębiający się chaos prawny będzie szkodził wszystkim, a przede wszystkim tym, którzy go spowodowali - stwierdził Kosiniak. Dodał, że jeśli PiS odrzuci propozycję, "to jego odpowiedzialność za brak sprawiedliwości będzie jeszcze większa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słowa Przyłębskiej wywołały oburzenie. Były prezes TK ostro komentuje
Chodzi o Trybunał Konstytucyjny
Wicepremier wyjaśnił, że głównym celem proponowanych przez niego zmian w konstytucji jest wprowadzenie nowego rozdziału dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego.
- Wybór inną większością. Myślę, że 3/5. Dalej prowadziłbym system "zakładki" czasu trwania kadencji sędziów. W pierwszej kadencji wybieralibyśmy niektórych na dłużej, niektórych na krócej – wyjaśnił. Dodał, że wiązałoby się to z "wyzerowaniem" czasu kadencji obecnego składu.
Do zmian potrzebne głosy osób z PiS
Na pytanie o to, jaki interes miałby PiS w wymianie sędziów TK, którzy są sprzyjający partii, Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że jeśli partia poprze zmiany, będzie miała możliwość uczestniczenia w wyborze nowych sędziów Trybunału. - PiS i tak straci większość w TK, który obecnie nie ma żadnej wiarygodności – podkreślił.
Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że w polskim systemie prawnym, Trybunał Konstytucyjny miał pełnić rolę tzw. bezpiecznika.
Grzech pierworodny
- To jest grzech pierworodny zmian w wymiarze sprawiedliwości. Jeśli nie uporządkujemy TK, to nie uda się naprawić pozostałych kwestii, bo one wszystkie wracają na koniec do instytucji odwoławczej, której dziś nie ma – zauważył.
Szef MON poinformował, że w najbliższych dniach zostanie przedstawiona propozycja zmian w konstytucji, które mają na celu naprawę wymiaru sprawiedliwości.
Przypomnijmy, że ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Czytaj także: