Trwa ładowanie...
d2u4o54

"Dla nas Jan Paweł II już jest święty"

Dla amerykańskiej Polonii beatyfikacja Jana Pawła II to okazja do wielkiej radości i jednocześnie prezentowania dumy z polskości. 1 maja niemal w każdej miejscowości, gdzie mieszkają Polacy, odbędą się uroczyste msze, koncerty i wieczornice.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Dla nas Jan Paweł II już jest święty"
(AFP, Fot: Luke Frazza)
d2u4o54

Z beatyfikacji papieża Polaka, cieszą się w USA nie tylko Polacy. Jest to radosny dzień także dla milionów imigrantów z Ameryki Południowej, którzy czują się związani z Janem Pawłem II niemal tak mocno jak mieszkająca tu Polonia. Radość z decyzji Watykanu wyrażali także Żydzi, którzy pamiętają, że to właśnie papież - Polak uznawał antysemityzm za grzech i odbył historyczną pielgrzymkę do Jerozolimy.

Zostań fanem Polonii na Facebooku

Arcybiskup archidiecezji nowojorskiej Timothy Dolan napisał, że beatyfikacja to okazja do szczególnej radości. Przypomina on także, że Jan Paweł II trzykrotnie odwiedził Nowy Jork - dwa razy jako papież i raz będą jeszcze kardynałem.

d2u4o54

- Uważaliśmy go zawsze za swego rodzaju honorowego obywatela naszego miasta, które on sam wielokrotnie nazywał "stolicą świata" - napisał Dolan.

1 maja będzie jednak szczególnym dniem głownie dla Polonii. W jej największych skupiskach - w Chicago i Nowym Jorku - odbędzie się wiele związanych z tym imprez, uroczystych mszy i koncertów. Niektóre zaczną się już na kilka dni przed ceremonią, której w Watykanie przewodniczyć będzie papież Benedykt XVI.

W parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, w największym w Nowym Jorku skupisku Polaków, na 1 maja zaplanowano uroczystą mszę, z udziałem wielu organizacji kościelnych i społecznych. Od dłuższego czasu odbywają się tam także msze dziękczynne, na które przychodzi wielu naszych rodaków.

Jedną z nich była pani Bożena, sprzedawczyni w polonijnym sklepie na Greenpoicie, która mówi, że przyszła podziękować za to, że papież - Polak będzie beatyfikowany. - To wielki dzień i wielka rzecz dla nas Polaków, chociaż dla nas on zawsze był święty - mówi pani Bożena.

d2u4o54

Ksiądz Marek Sobczak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki przypomina z kolei, że Jan Paweł II zmarł w wigilię zapoczątkowanego przez sobie Kościele Święta Miłosierdzia Bożego. - Dla mnie jest to znak, że jego więź z Bogiem była bardzo mocna - mówi ks. Sobczak. Proboszcz podkreśla, że beatyfikacja powinna być okazją nie tylko do radości ale także do refleksji.

- Jesteśmy dumni, że był Polakiem ale czy potrafimy podążać wskazaną nam przez niego drogą? - zastanawia się ks. Sobczak.

- Są oczywiście ludzie żyjący ideami Jana Pawła II, jednak większość nas, Polaków, jest daleko od tego. Uważam, że beatyfikacja papieża Polaka powinna wywołać falę entuzjazmu duchowego, powinniśmy się rozbudzić z letargu i zapatrzenia w codzienność życia, przystanąć na chwilę i znaleźć 5 minut dla Pana Boga - dodaje proboszcz.

Okazji do refleksji dzięki wielu imprezom związanym z beatyfikacją będzie bardzo dużo, nie tylko w Nowym Jorku. W Chicago w Bazylice św. Jacka od 26-29 kwietnia odbywać się będą msze dziękczynne ze specjalnymi homiliami poświęconymi pontyfikatowi Jana Pawła II. Zaplanowano tam także pokazy filmu poświęconego pielgrzymkom papieża do Polski.

d2u4o54

1maja uroczystość beatyfikacyjna odbywająca się w Watykanie będzie pokazywana na wielkim ekranie przed bazyliką. Później odbędzie się pielgrzymka do znajdującego się w pobliżu pomnika Jana Pawła II.

Działająca od 1997 roku w Chicago Orkiestra Symfoniczna im. Ignacego Jana Paderewskiego zaplanowała serię uroczystych koncertów w polskich parafiach.

W programie znajdą się między innymi utwory, które lubił Jan Paweł II.

- Papież był bardzo muzykalną osobą - mówi rzecznik orkiestry Ivo Widlak. Dlatego oprócz utworów Bacha, Mozarta i Schubera wykonamy pieśni np. "Czarną Madonnę" i "Barkę", którą Jan Paweł II śpiewał osobiście - dodaje Widlak.

d2u4o54

- Na koncertach spodziewam się tłumów. Polaków w USA przepełniła wielka radość kiedy Karol Wojtyła został papieżem. Teraz radość towarzyszy nam w jego drodze do świętości. Pamiętamy papieża, pamiętamy jak do as przemawiał. Jak często jest się okazja, by widzieć jak kogoś, kogo znało się tak dobrze, staje się świętym - zastanawia się Ivo Widlak i sam odpowiada: "Coś takiego zdarza się w życiu tylko raz."

Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski

d2u4o54

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d2u4o54

d2u4o54
Więcej tematów