Trwa ładowanie...

"Die Welt": Trump – najlepszy pomocnik Putina

Czy prezydent Donald Trump naprawdę chce wycofać wojska USA z Niemiec? Niemiecki dziennik "Die Welt” zareagował w ostry sposób na doniesienia "Washington Post”, zarzucając Trumpowi, że realizuje interesy Putina.

Share
"Die Welt": Trump – najlepszy pomocnik PutinaŹródło: East News
d1cm2za

"Sposób i tempo, w jakim Donald Trump realizuje interesy Putina, zapiera dech w piersiach. Prezydent USA jest najlepszym pomocnikiem moskiewskiego autokraty, którego celem jest zniszczenie europejskiego ładu pokojowego, aby ponownie rozszerzyć sferę wpływów Rosji na zniewolone niegdyś państwa w Europie Wschodniej” – pisze Peter Huth w komentarzu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej gazety "Die Welt".

Co się za tym wszystkim kryje?

Podczas gdy opinia światowa zachowuje milczenie wobec nowych ataków Rosjan i siepaczy prezydenta al-Assada w Syrii, które – przypadkowo lub świadomie - mają miejsce podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji, Trump idzie o krok dalej: Pentagon rozważa wycofanie wojsk USA z Niemiec.

"Dla uspokojenia mówi się, że to wszystko jest jedynie rozważanym scenariuszem” – zastrzega Huth, dodając, że dwa lata po wyborze "przedsiębiorcy budowlanego Trumpa” na prezydenta, wiadomo, że takie rozważania bardzo szybko mogą stać się rzeczywistością.

d1cm2za

Zerwanie z długoletnią tradycją

"Przeniesienie oddziałów USA do Polski nie oznaczałoby końca NATO, w końcu amerykańscy żołnierze pozostaliby przecież w Europie. Oczywiście nikt też nie spodziewa się rosyjskiej interwencji” – zastrzega dziennikarz "Die Welt”.

"Wycofanie wojsk byłoby jednak końcem istniejącego od siedemdziesięciu lat modelu, którego symboliczna wymowa wybiega daleko poza aspekt militarny. Bez amerykańskich żołnierzy Niemcy zostałyby podczas zimnej wojny zdobyte szturmem przez Armię Czerwoną. Sowiecki komunizm nie zostałby bez nich prawdopodobnie pokonany” – czytamy w "Die Welt”.

Co wstąpiło w Donalda Trumpa?

"Co wstąpiło w Trumpa?” – pyta Huth. "Jego całkowita niezdolność do myślenia wykraczającego poza zwykły deal” – odpowiada. Odnosząc się do wypowiedzi Trumpa o aneksji Krymu, komentator "Die Welt” pisze, że jest ona "afrontem wobec całego wolnego świata”. "To wspaniały dzień dla Władimira Putina i z pewnością nie ostatni; jego człowiek w Waszyngtonie Donald Trump z pewnością się o to postara” – pisze w konkluzji Peter Huth w "Die Welt”.

d1cm2za

Jak donosi dziennik "Washington Post", Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozważa wycofanie z Republiki Federalnej Niemiec stacjonujących w niej żołnierzy amerykańskich. W grę wchodzi wycofanie większej części amerykańskiego kontyngentu wojsk USA z RFN, liczącego ok. 35 tys. żołnierzy, do Stanów Zjednoczonych, albo całościowe lub częściowe przeniesienie go do Polski.

Odpowiadając na pytanie, czy Waszyngton mógłby odstąpić od potępienia zaanektowania Krymu przez Rosję, prezydent USA odpowiedział wymijająco "zobaczymy".

Zobacz także: Pierwszy dzień wakacji. Sprawdzamy jak Polacy wypoczywają nad Bałtykiem

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d1cm2za
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cm2za
d1cm2za
Więcej tematów