Trwa ładowanie...
d60rxdc

"Die Welt": Trump – najlepszy pomocnik Putina

Czy prezydent Donald Trump naprawdę chce wycofać wojska USA z Niemiec? Niemiecki dziennik "Die Welt” zareagował w ostry sposób na doniesienia "Washington Post”, zarzucając Trumpowi, że realizuje interesy Putina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pentagon rozważa wycofanie wojsk USA z Niemiec
Pentagon rozważa wycofanie wojsk USA z Niemiec (East News)
d60rxdc

"Sposób i tempo, w jakim Donald Trump realizuje interesy Putina, zapiera dech w piersiach. Prezydent USA jest najlepszym pomocnikiem moskiewskiego autokraty, którego celem jest zniszczenie europejskiego ładu pokojowego, aby ponownie rozszerzyć sferę wpływów Rosji na zniewolone niegdyś państwa w Europie Wschodniej” – pisze Peter Huth w komentarzu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej gazety "Die Welt".

Co się za tym wszystkim kryje?

Podczas gdy opinia światowa zachowuje milczenie wobec nowych ataków Rosjan i siepaczy prezydenta al-Assada w Syrii, które – przypadkowo lub świadomie - mają miejsce podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji, Trump idzie o krok dalej: Pentagon rozważa wycofanie wojsk USA z Niemiec.

d60rxdc

"Dla uspokojenia mówi się, że to wszystko jest jedynie rozważanym scenariuszem” – zastrzega Huth, dodając, że dwa lata po wyborze "przedsiębiorcy budowlanego Trumpa” na prezydenta, wiadomo, że takie rozważania bardzo szybko mogą stać się rzeczywistością.

Zerwanie z długoletnią tradycją

"Przeniesienie oddziałów USA do Polski nie oznaczałoby końca NATO, w końcu amerykańscy żołnierze pozostaliby przecież w Europie. Oczywiście nikt też nie spodziewa się rosyjskiej interwencji” – zastrzega dziennikarz "Die Welt”.

"Wycofanie wojsk byłoby jednak końcem istniejącego od siedemdziesięciu lat modelu, którego symboliczna wymowa wybiega daleko poza aspekt militarny. Bez amerykańskich żołnierzy Niemcy zostałyby podczas zimnej wojny zdobyte szturmem przez Armię Czerwoną. Sowiecki komunizm nie zostałby bez nich prawdopodobnie pokonany” – czytamy w "Die Welt”.

d60rxdc

Co wstąpiło w Donalda Trumpa?

"Co wstąpiło w Trumpa?” – pyta Huth. "Jego całkowita niezdolność do myślenia wykraczającego poza zwykły deal” – odpowiada. Odnosząc się do wypowiedzi Trumpa o aneksji Krymu, komentator "Die Welt” pisze, że jest ona "afrontem wobec całego wolnego świata”. "To wspaniały dzień dla Władimira Putina i z pewnością nie ostatni; jego człowiek w Waszyngtonie Donald Trump z pewnością się o to postara” – pisze w konkluzji Peter Huth w "Die Welt”.

Jak donosi dziennik "Washington Post", Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozważa wycofanie z Republiki Federalnej Niemiec stacjonujących w niej żołnierzy amerykańskich. W grę wchodzi wycofanie większej części amerykańskiego kontyngentu wojsk USA z RFN, liczącego ok. 35 tys. żołnierzy, do Stanów Zjednoczonych, albo całościowe lub częściowe przeniesienie go do Polski.

d60rxdc

Odpowiadając na pytanie, czy Waszyngton mógłby odstąpić od potępienia zaanektowania Krymu przez Rosję, prezydent USA odpowiedział wymijająco "zobaczymy".

Przeczytaj także:
"Washington Post": USA rozważają wycofanie wojsk z Niemiec
Komentarz: Putin, wielki wygrany

Zobacz także: Pierwszy dzień wakacji. Sprawdzamy jak Polacy wypoczywają nad Bałtykiem

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d60rxdc

Podziel się opinią

Share

d60rxdc

d60rxdc
Więcej tematów