Deregulacja drogą do spadku bezrobocia
Jedyną drogą do szybkiego spadku bezrobocia w Polsce jest przyjęcie strategii amerykańskiej, opartej na deregulacji gospodarki a zwłaszcza rynku pracy - uważają autorzy raportu "Którędy do wzrostu zatrudnienia?", reprezentujący stowarzyszenie "Obywatele dla Rzeczypospolitej".
25.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Profesorowie Jan Winiecki, Zenon Wiśniewski oraz Witold Skrok podkreślają, że w Polsce bezrobocie rośnie zarówno w latach wolnego jak i szybkiego wzrostu PKB ponieważ gospodarka obciążona nadmiarem regulacji oraz wysokimi kosztami pracy nie wchłania siły roboczej.
Prof. Winiecki przypomniał, że w ciągu 10 lat w Polsce dokonano ponad 40 zmian w Kodeksie Pracy - zawsze niekorzystnych dla przedsiębiorców.
Lider Platformy Obywatelskiej Andrzej Olechowski uważa, że w Polsce brakuje państwowych działań w sprawie zatrudnienia. Zdaniem Olechowskiego należy jak najszybciej znowelizować Kodeks Pracy, wprowadzić pakiet "Przedsiębiorczość" i kary dla urzędników, którzy nie robią tego co do nich należy. Ponadto trzeba usprawnić system rozstrzygania sporów, zahamować wzrost pozapłacowych kosztów pracy oraz obniżyć podatki.
Autorzy raportu podkreślają, że w USA zatrudnienie zaczyna wzrastać po przekroczeniu 0,5% wzrostu PKB, w Unii Europejskiej po przekroczeniu 2,75%, natomiast w Polsce potrzeba wzrostu przekraczającego 5% rocznie. (reb)