Trwa ładowanie...
27-05-2016 20:20

"Der Spiegel": UE omawia scenariusze po ewentualnym Brexicie

• Unia Europejska przygotowuje się na Brexit - informuje "Der Spiegel"

• Według niemieckiego dziennika temu poświęcone było spotkanie szefów dyplomacji krajów założycieli UE 20 maja

• Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji spodziewają się twardych negocjacji z Wielką Brytanią w razie Brexitu

• "Chodzi o duże pieniądze" - powiedział "Spieglowi" jeden z uczestników spotkania

"Der Spiegel": UE omawia scenariusze po ewentualnym BrexicieŹródło: AFP, fot: LEON NEAL
d4bhip5
d4bhip5

W Brukseli rozpoczęły się przygotowania do ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - podał w piątek na swej stronie internetowej "Der Spiegel". Ministrowie spraw zagranicznych sześciu krajów założycieli UE dyskutowali o tym tydzień temu.

Spotkanie szefów MSZ odbyło się 20 maja w zamku Val-Duchesse pod Brukselą. Tematem dyskusji były skutki ewentualnego Brexitu dla UE. Spotkanie uważane było za wyjątkowo kontrowersyjne, ponieważ nikt nie chce stwarzać wrażenia, że liczy się z możliwością poparcia przez Brytyjczyków wyjścia z UE.

"W rzeczywistości w Brukseli wobec niepewnych wyników sondaży rośnie nerwowość" - pisze "Der Spiegel".

Ministrowie spraw zagranicznych, w tym Frank-Walter Steinmeier z Niemiec i Jean-Marc Ayrault z Francji, spodziewają się w przypadku Brexitu twardych, co najmniej dwuletnich negocjacji z Londynem. - Chodzi o duże pieniądze - powiedział "Spieglowi" jeden z uczestników spotkania. Szefowie dyplomacji byli zgodni co do tego, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii UE będzie potrzebowała "bodźca energetycznego". Jean Asselborn z Luksemburga domagał się większej solidarności wśród Europejczyków, nie tylko w kwestii uchodźców.

d4bhip5

Na negatywny wynik brytyjskiego referendum zaplanowanego na 23 czerwca przygotowuje się też Komisja Europejska.

W poniedziałek szef gabinetu przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera, Martin Selmayr, zaprosił przedstawicieli kilku krajów unijnych do dyskretnej dyskusji podczas kolejnego spotkania. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Niemiec, Francji, Słowacji, która w lipcu przejmie przewodnictwo w Radzie UE, oraz Malty, która będzie przewodniczyć od stycznia 2017 roku.

d4bhip5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bhip5
Więcej tematów