Trwa ładowanie...

Demonstranci żądają dymisji prezydenta Węgier Pala Schmitta

W Budapeszcie doszło do demonstracji, których uczestnicy domagali się ustąpienia prezydenta Pala Schmitta, któremu udowodniono popełnienie plagiatu w pracy doktorskiej. Wcześniej tego dnia zapowiedział on, że nie poda się do dymisji.

Share
Demonstranci żądają dymisji prezydenta Węgier Pala Schmitta
Źródło: AFP, fot: Attila Kisenedek
d4c549n

Przed siedzibą głowy państwa protestowali zarówno zwolennicy liberałów jak i przedstawiciele środowisk skrajnie prawicowych. Mosty łączące Budę i Peszt były na znak protestu okupowane przez polityków węgierskich Zielonych (LMP) i Jobbiku.

Manifestanci wyszli na ulice w geście oburzenia na wywiad z prezydentem, nadany wcześniej tego wieczoru. W rozmowie Schmitt ogłasza, że nie zamierza ustępować ze stanowiska w związku z wykryciem plagiatu.

Rozmowa została ostro skrytykowana przez partie ze wszystkich stron sceny politycznej.

d4c549n

Przewodniczący Jobbiku Gabor Vona określił wywiad z prezydentem jako "zimny prysznic" dla tych, którzy spodziewali się po nim dobrowolnej rezygnacji z urzędu.

Demokraci zaapelowali do parlamentu, by wezwał Schmitta do zmiany zdania, a złożenie dymisji nazwali "obowiązkiem oszukańczego złodzieja".

Uniwersytet w Budapeszcie w czwartek odebrał Schmittowi stopień doktorski. Senat uczelni uznał, że polityk popełnił plagiat przy pisaniu pracy doktorskiej przed dwudziestu laty.

Według agencji dpa 197 z 215 stron swej pracy z 1992 roku Schmitt przetłumaczył dosłownie z francuskojęzycznego opracowania Bułgara oraz z pracy niemieckiego socjologa Klausa Heinemanna.

d4c549n

Podziel się opinią

Share
d4c549n
d4c549n
Więcej tematów