Trwa ładowanie...
d2ya852

Demonstracje przeciwko niszczeniu syryjskiej broni chemicznej w Albanii

Wiele tysięcy Albańczyków zebrało się przed parlamentem w Tiranie, protestując przeciwko ewentualnemu niszczeniu syryjskiej broni chemicznej w Albanii. W samym parlamencie debata była bardzo burzliwa.
Share
d2ya852

Przewodniczący parlamentu Ilir Meta zwrócił się do protestujących. - Bądźcie pewni, że podstawą każdej decyzji będzie przyszłość naszych młodych ludzi - powiedział.

Przewodniczący frakcji parlamentarnej rządzącej Albańskiej Partii Socjalistycznej Gramos Ruchi podkreślał, że decyzje w sprawie niszczenia syryjskiej broni chemicznej w Albanii jeszcze nie zapadły. Dzień wcześniej obywateli w podobny sposób próbował uspokajać premier Edi Rama.

W parlamencie zdecydowanie przeciwna niszczeniu syryjskiej broni chemicznej w Albanii jest opozycyjna Albańska Partia Demokratyczna, a rządzący socjaliści są w tej kwestii podzieleni.

d2ya852

Prasa albańska pisała ostatnio, powołując się na media zagraniczne, że Stany Zjednoczone zwróciły się do Tirany o zgodę na wydzielenie na terytorium Albanii miejsca do niszczenia syryjskiej broni chemicznej.

Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu oraz drażniący układ krwionośny i nerwowy gaz bojowy VX.

Prezydent Syrii Baszar al-Asad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Asada. Natomiast Damaszek, wspierany przez Rosję, utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.

Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku. Nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie broń ta będzie niszczona.

d2ya852

Podziel się opinią

Share
d2ya852
d2ya852
Więcej tematów