Trwa ładowanie...
d3dep3h

"Dekrety Bieruta" dawno uchylone

Najważniejsze polskie akty prawne z lat 1945-
46, związane z wypędzeniem Niemców po II wojnie światowej, zostały
uchylone wiele lat temu - wynika z przesłanego w piątek PAP
komunikatu Kancelarii Sejmu.

d3dep3h
d3dep3h

W minioną niedzielę kandydat na kanclerza Niemiec z ramienia CDU/CSU Edmund Stoiber wezwał Polskę do unieważnienia powojennych dekretów, zwanych w Niemczech "dekretami Bieruta", krytykując je jako niezgodne z europejskim systemem wartości.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że Dekret z 13 września 1946 r. o wyłączeniu ze społeczeństwa polskiego osób narodowości niemieckiej oraz Ustawa z 28 kwietnia 1946 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego osób narodowości polskiej zamieszkałych na obszarze Ziem Odzyskanych zostały uchylone 19 stycznia 1951 r.

Ustawę z 6 maja 1945 r. o majątkach opuszczonych i porzuconych uchylono 19 kwietnia 1946 r., natomiast Dekret z 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich przestał obowiązywać 1 sierpnia 1985 r.

Wciąż obowiązuje natomiast Ustawa z 13 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej, jednak nie wprowadza rozróżnienia ze względu na obywatelstwo.

d3dep3h

Kancelaria zaznaczyła, że niewiele mediów zwróciło uwagę na fakt, że podstawą prawną do wysiedlenia Niemców z ziem zachodnich Polski nie były polskie akty prawne, lecz umowa poczdamska z 2 sierpnia 1945 r., a kalendarz wysiedleń ustaliła Sojusznicza Rada Kontroli Niemiec.

W związku z ukazaniem się w mediach (nie tylko polskich) nieprawdziwych informacji na temat niedostępnych, a więc tajnych +dekretów Bieruta+, równie tajnym ich anulowaniu oraz przechowywaniu" Kancelaria wyjaśnia, że w Bibliotece Sejmowej, w tym w archiwum, dostępne są dla wszystkich zainteresowanych zbiory polskich aktów prawnych - w postaci tradycyjnej, jak i elektronicznej bazy danych, udostępnionych na internetowej stronie Sejmu. Zbiory takie ma również wiele bibliotek i instytucji - zaznaczono w komunikacie.

W środę niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung, napisał, że niemiecko-polski spór o unieważnienie polskich aktów prawnych związanych z wypędzeniem Niemców może być bezprzedmiotowy, gdyż najważniejsze z tych aktów zostały anulowane jeszcze przed demokratycznym zwrotem w 1989 r. "FAZ" powołał się na wynik kwerendy przeprowadzonej w archiwum Sejmu z inicjatywy gazety przez historyka Włodzimierza Borodzieja.

Polski ustawodawca już dawno temu prawomocnie unieważnił akty prawne nazywane w Niemczech niezbyt precyzyjnie dekretami Bieruta - napisał "FAZ". Zadziwiającą nazwała gazeta postawę niemieckich polityków, którzy wzywają stronę polską do anulowania dekretów, jak również postawę polityków polskich, wyrażających oburzenie przemówieniem Stoibera, nie znając stanu faktycznego.(iza)

d3dep3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dep3h
Więcej tematów