Dekrety Benesza nie przeszkadzają w wejściu do UE
Raport unijnych prawników stwierdza, że tak zwane dekrety Benesza nie stanowią przeszkody w przyłączeniu się Czech do Unii Europejskiej.
Niektórzy politycy z Austrii i Niemiec żądają, by Praga uchyliła dekrety Benesza, na mocy których po II wojnie światowej wydalono z Czechosłowacji etnicznych Niemców i Węgrów. Według tych polityków, dekrety te są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.
Raport, nad którym Parlament Europejski debatować będzie w przyszłym miesiącu, potwierdza tymczasem opinię Komisji Europejskiej. Według niej Czechy nie muszą unieważniać dekretów Benesza, po to by móc zakończyć w tym roku rozmowy akcesyjne i przyłączyć się do Unii Europejskiej w roku 2004. W raporcie, do którego dotarła agencja Reutera, napisano, że aby wejść do Unii, Czechy nie tylko nie muszą znosić dekretów, ale też - jak stwierdzono - "innego ustawodawstwa wymienionego w tym kontekście".
Dekrety Benesza stały się po II wojnie światowej podstawą do wydalenia z Czechosłowacji około trzech milionów Niemców oraz wielu tysięcy Węgrów. Czeski rząd obawia się, że zniesienie dekretów wywołałoby lawinę roszczeń majątkowych spadkobierców wydalonych obywateli.
Niektórzy czescy politycy mówią nawet nieoficjalnie, że Praga wolałaby nie przyłączać się do Unii Europejskiej niż znieść dawne dekrety.(ck)