Polska"Decyzje ws. zmian w rządzie jeszcze nie zapadły"

"Decyzje ws. zmian w rządzie jeszcze nie zapadły"

Zmiany w rządzie zostaną ogłoszone w ciągu dwóch tygodni. Powiedział o tym minister Przemysław Gosiewski, który jednak zastrzegł, że decyzje jeszcze nie zapadły. Gosiewski powiedział, że można spodziewać się kilku zmian. Jak
mówił, są ministrowie, którzy dobrze pracują, ale "zadania ich
przerosły".

Zmiany w rządzie

Dodał, że przed rządem stoi wiele ważnych zadań, w tym wykorzystanie funduszy unijnych, negocjacje z Komisją Europejską, działania na rzecz rozwoju budownictwa. Szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło dodał, że dla rozwoju Polski niezbędne są talenty młodych, wykształconych ludzi.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera powiedziała, że sytuacja jest dla niej niejasna. Ciągle nie wiadomo bowiem, którzy ministrowie zostaną zwolnieni i za co. Posłanka wysunęła przypuszczenie, że rząd chce odwrócić uwagę od niepowodzeń, takich jak sytuacja w służbie zdrowia.

Pitera powiedziała również, że jednym z czynników utrudniających budowę autostrad jest to, że politycy wykupują grunty skarbu państwa, po czym odsprzedają je pod budowę dróg. Posłanka dodała, że wysłała w tej sprawie pismo do kancelarii premiera, ale nie otrzymała odpowiedzi. Minister Gosiewski powiedział, że koncesyjny system budowy autostrad jest kosztowny i ułatwia nadużycia. Jednak gdy Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić ten system, to PO chce odwołać ministra infrastruktury Jerzego Polaczka.

Zdaniem posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszarda Kalisza powinien odejść cały rząd. Premier nie radzi sobie, jego zdaniem, z administrowaniem, a rząd nie ma koncepcji pracy. Z Kaliszem nie zgodził się Gosiewski, który powiedział, że rząd wprowadza zmiany w wielu dziedzinach życia.

Raport o WSI

Raport o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych zostanie ujawniony po 12 lutego. Poinformował o tym w "Śniadaniu w Trójce" szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło, który wyjaśnił, że przewodniczący komisji likwidacyjnej WSI Antoni Macierewicz do 12 lutego przekaże raport prezydentowi, premierowi i wicepremierom. Prezydent zapozna z kolei z dokumentem marszałków Sejmu i Senatu i dopiero później zostanie on ujawniony opinii publicznej. Szczygło podkreślił, że celem raportu jest ujawnienie nieprawidłowości w działalności WSI.

Minister Przemysław Gosiewski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział w tej samej audycji, że trzeba też wyjaśnić sprawę odpowiedzialności polityków, którzy nadzorowali WSI. Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszard Kalisz wyraził opinię, że likwidacja WSI może zaszkodzić bezpieczeństwu państwa. Może też sprawić, że młodzi ludzie nie będą chcieli podejmować pracy w służbach specjalnych. Kalisz dodał, że byli szefowie WSI powinni mieć możliwość odpowiedzi na kierowane przeciwko nim zarzuty. Dlatego powinni zostać zwolnieni z obowiązku zachowania tajemnicy państwowej.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera poruszyła sprawę lustracji. Oświadczyła, że trzeba otworzyć akta Instytutu Pamięci Narodowej. Jej zdaniem prezydencka nowelizacja ustawy lustracyjnej idzie natomiast w przeciwnym kierunku i może uniemożliwić lustrację. Nie zgodził się z nią Aleksander Szczygło, który powiedział, że nowelizacja doprowadzi do ujawnienia dokumentów osób pełniących funkcje publiczne.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)