ycipk-4ioqlu
Debata nad wotum nieufności dla rządu. Szydło mocno atakuje opozycję

Debata nad wotum nieufności dla rządu. Szydło mocno atakuje opozycję

Zakończyła się debata i głosowanie nad wotum nieufności wobec rządu w Sejmie. Choć prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło zostali wezwani przez prezydenta Andrzeja Dudę, nie zabrakło ich w Sejmie. Z ust szefowej rządu padły mocne słowa. Posłowie zdecydowali, że rząd zostaje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-4ioqlu

Wystąpienie Beaty Szydło było emocjonalne. Zwróciła się do opozycji z zarzutami. - Wywoływanie awantur to wasz sposób, by łamać demokratyczne prawo Polaków, którzy wybrali rząd. (...) Wiem, że to boli, ale nie jesteśmy rządem elit - powiedziała. Zapewniła, że nie stoi za nią żaden układ.

Jej zdaniem "Tusk występuje przeciwko ojczyźnie", a "Polska jest warta tego, żeby rządzili nią ludzie, którzy się o nią troszczą". Dodała, że autorem wniosku o konstruktywne wotum nieufności są ludzie, którzy głosowali w Europarlamencie przeciwko Polsce.

ycipk-4ioqlu

*Zobacz: Płomienne wystąpienie Beaty Szydło w Sejmie *

- Wniosek jest stekiem kłamstw. Zabiera czas wysokiej izbie - podkreśliła. - Za co chcecie mnie odwołać? Boli was, że Polacy dobrze żyją? - zapytała opozycję.

ycipk-4ioqlu

Wypowiedź premier spotkała się z oburzeniem. Słychać było hasło: Do dymisji.

Po zejściu z mównicy premier Kaczyński pogratulował Szydło.

Zobacz też: Reakcja prezesa po przemowie Szydło. Więcej niż uścisk ręki

ycipk-4ioqlu

To nie wszystko. Ministrowie wstali i wyszli z sali. Została minister Anna Streżyńska.

Inne głosy w debacie

Lider PO powiedział, że Szydło jest zmaltretowana. - Puste ławy rządowe to jest najlepszy rząd. Nie można pozwolić na premiera, który nie jest premierem - ironizował.

Jego zdaniem Szydło nie zaakceptowała gry, która narzucił jej Kaczyński, ale sama podjęła decyzję.

ycipk-4ioqlu

Schetyna nie dziwi się, że Szydło boi się Trybunału Stanu. Zwrócił jednak uwagę, że premier podjęła decyzje i za nie zapłaci.

- Oczekujemy, że szef PiS Jarosław Kaczyński zostanie premierem. Lider powinien wziąć odpowiedzialność - powiedział. Zwrócił przy tym uwagę, ze ważne decyzje są podejmowane przy ul. Nowogrodzkiej.

Nie obyło się bez tematu śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. - Gdzie jest wrak? - zapytał lider PO.

Głos zabrał też Rafał Trzaskowski. - Uciekli, bo się wstydzą - ocenił zachowanie przedstawicieli PiS. To, co pokazuje telewizja publiczna, nazwał z kolei "tępą propagandą".

ycipk-4ioqlu

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej zwróciła uwagę, nie Szydło rządziła do tej pory, bo za sterami był Kaczyński. Jej zdaniem tak pozostanie nawet po zmianie rządu.

- Dziś opuszczjąc tę salę, zostawiliście Polaków z ich problemami - ocenił z kolei Kosiniak Kamysz.

Po debacie odbyło się głosowanie, które zakończyło się nie po myśli PO - rząd zostaje. Na ten moment zdążyła już wrócić premier Szydło.

Polub WP Wiadomości
ycipk-4ioqlu
ycipk-4ioqlu