Trwa ładowanie...
d4gmpnw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

David Cameron: obóz zwolenników UE jest silny, ale trzeba trafić do młodych

• Obóz zwolenników pozostania w UE wciąż rośnie i odnotował duże postępy - uważa premier David Cameron
• Jego zdaniem wszystko jednak zależy od tego, czy uda się skłonić młodych Brytyjczyków do udziału w głosowaniu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
David Cameron
David Cameron (AFP, Fot: Frank Augstein)
d4gmpnw

- Odbieram to jako znaczący postęp, że obóz zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE umiejętnie przekonuje ludzi do tej idei. Slogan: jeśli nie chcesz, aby kraj był "out", głosuj za "in" (w Unii Europejskiej) jest naprawdę nośny - powiedział Cameron dziennikarzom.

Przyznał, że niepokoi go niewielkie zaangażowanie młodych Brytyjczyków, w wieku 18-24 lat, w kampanię referendalną. Badania socjologiczne wskazują, że brytyjska młodzież jest generalnie za utrzymaniem członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ale istnieje ryzyko, że młodzi nie zarejestrują się na czas - a ostateczny termin mija 7 czerwca - albo po prostu nie pójdą do urn.

W ubiegłorocznych wyborach przy ogólnej frekwencji 66 proc., zaledwie 43 proc. wyborców w wieku od 18 do 24 lat wzięło udział w głosowaniu. Był to pierwszy tak rekordowo niski wynik wśród młodych od 1964 r.

d4gmpnw

W związku ze zmianami w przepisach dot. rejestracji wyborców od grudnia ze spisów wykreślono 770 tys. osób. Muszą się one zarejestrować na nowo, aby spełnione były wymagane kryteria. Rząd Davida Camerona obawia się, że dla wielu młodych Brytyjczyków może to być zniechęcające.

W świetle sondażu JPMorgan opublikowanego w środę przewaga przeciwników wyjścia W. Brytanii z UE (Brexit) nad jego zwolennikami wynosi obecnie 7,6 pkt proc.

Badania ośrodków YouGov i ICM, przeprowadzone drogą elektroniczną, sugerują natomiast równy podział między przeciwnikami i zwolennikami Brexitu, podczas gdy sondaż telefoniczny ośrodka Survation wskazuje na wynoszącą 6 pkt proc. przewagę tych, którzy chcą pozostania kraju w UE (44 proc. do 38 proc.).

Ośrodki badania opinii podkreślają, że decydująca w referendum będzie frekwencja: im będzie mniejsza, tym mocniejszy będzie obóz zwolenników wyjścia z UE, gdyż tworzy go elektorat bardziej zdyscyplinowany i zdecydowany głosować.

Referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca.

d4gmpnw

Podziel się opinią

Share

d4gmpnw

d4gmpnw
Więcej tematów