Trwa ładowanie...
dnuu1l7

Dariusz Joński: to największa afera z udziałem polityków i ich rodzin

- Łukasz Szumowski wszedł do ministerstwa nauki, by wspomóc działalność brata - stwierdził poseł KO Michał Szczerba, tuż przed wejściem do resortu. Razem z posłem Dariuszem Jońskim przeprowadzą tam kontrolę poselską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dariusz Joński: to największa afera z udziałem polityków i ich rodzin
Dariusz Joński: to największa afera z udziałem polityków i ich rodzin (PAP)
dnuu1l7

- To jest największa afera z udziałem polityków i ich rodzin - stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Razem z Michałem Szczerbą rozpoczął on kontrole poselską w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, któremu podlega Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy spółek rodziny Szumowskich - żony i brata ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Miały one otrzymać wielomilionowe dotacje z NCBR. Sprawą zainteresowało się CBA,

Jak ustalił tvn24.pl, wyniki kontroli przeprowadzonej w 2017 roku na wniosek CBA przez resort nauki w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, były "negatywne", a sprawa jest od tego czasu badana przez prokuraturę. Nazwisko brata obecnego ministra zdrowia - Marcina Szumowskiego, który miał występować w roli eksperta i beneficjenta, pada jako "najbardziej skrajny przykład braku zachowania zasad bezstronności i unikania konfliktu interesów".

dnuu1l7

Spółki rodziny Szumowskich. Michał Szczerba: chcemy wyjaśnić rolę ministra w tej sprawie

Poseł Dariusz Joński poinformował, że otrzymali informację o kolejnej firmie, której współudziałowcem jest członek rodziny Szumowskich, która otrzymała dotację z NCBR. Co więcej, firma ta najpierw dostała decyzje odmowną. Wkrótce jednak dotację jej przyznano.

- Chcemy wyjaśnić rolę ministra Szumowskiego w tej sprawie - podkreśla Szczerba.

Przypomnijmy, że Łukasz Szumowski był wiceministrem nauki od 2016 do 2018 roku. Zapewnia, że nie nadzorował NCBR. Odpowiedzialny za to był wiceminister Piotr Dardziński. Jednak, jak twierdzą posłowie KO Szumowski zastępował go podczas jego nieobecności.

- Chcemy sprawdzić, w jakim okresie czasu minister Łukasz Szumowski zastępował sekretarza stanu, bo wtedy miał bezpośredni nadzór nad NCBiR - stwierdził poseł Joński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

dnuu1l7

Podziel się opinią

Share
dnuu1l7
dnuu1l7
Więcej tematów