Danina dla diecezji. Polacy reagują po apelu abp. Gądeckiego

Abp Stanisław Gądecki
Abp Stanisław Gądecki
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Jaskółka
oprac. TWA

23.03.2024 19:36

Arcybiskup poznański Stanisław Gądecki poprosił o daninę na rzecz diecezji w Wielkim Poście. Metropolita wydał nawet specjalne wskazówki dla wiernych. Zapytaliśmy Polaków, co myślą na ten temat. Badani jednoznacznie negatywnie oceniają apel duchownego.

14 lutego rozpoczął się Wielki Post w Kościele katolickim, który niebawem już się kończy. Abp Stanisław Gądecki, były już przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański, zaapelował w tym czasie do wiernych o daninę na rzecz diecezji.

"Każdy wierny - w miarę swoich możliwości - zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej Archidiecezji" - stwierdził duchowny, który w ten sposób poprosił wiernych o wsparcie Kościoła środkami finansowymi.

Jak oceniasz fakt, że arcybiskup poznański Stanisław Gądecki poprosił wiernych o daninę diecezjalną w Wielkim Poście?
Jak oceniasz fakt, że arcybiskup poznański Stanisław Gądecki poprosił wiernych o daninę diecezjalną w Wielkim Poście?© Wirtualna Polska

Reakcja po apelu duchownego

W lutym zapytaliśmy Polaków, "jak oceniają fakt, że arcybiskup poznański Stanisław Gądecki poprosił wiernych o daninę diecezjalną w Wielkim Poście?".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

60 proc. respondentów uznało, że "biskup nie powinien wywierać presji na wiernych w kwestii daniny". Tym samym ankietowani ocenili słowa abp. Gądeckiego negatywnie.

26 proc. badanych nie ma na ten temat zdania i wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". Tym samym jedynie 14 proc. ankietowanych przychylnie patrzy na apel poznańskiego metropolity i wybrało odpowiedź "pozytywnie. Jednym z elementów Wielkiego Postu jest jałmużna".

Abp Gądecki został zastąpiony 14 marca na stanowisku przewodniczącego KEP przez abp. Tadeusza Wojdę.

Badanie Ariadna dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 16-19 lutego na grupie 1048 ankietowanych metodą CAWI.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3342)
Zobacz także