Trwa ładowanie...

Dania wprowadziła kontrolę dokumentów na granicy z Niemcami

• Kontrola dokumentów ma powstrzymać napływ migrantów

• Kilka godzin wcześniej kontrole na granicy wprowadziła Szwecja

• Premier Danii: wprowadzenie kontroli jest tymczasowe

Share
Dania wprowadziła kontrolę dokumentów na granicy z Niemcami
Źródło: PAP/EPA, Fot: Nils Meilvang
dvvhjn9

Dania wprowadziła kontrole na granicy z Niemcami, chcąc powstrzymać napływ migrantów. Premier Lars Lokke Rasmussen zapowiedział, że na razie wyrywkowe kontrole dokumentów będą prowadzone przez najbliższe 10 dni.

Kopenhaga twierdzi, że była zmuszona do wprowadzenia kontroli w reakcji na posunięcie Szwecji, która kilka godzin wcześniej przystąpiła do kontroli dowodów tożsamości na granicy z Danią. Do sprawdzania tożsamości pasażerów firmy transportowe pod groźbą kar pieniężnych zobowiązał szwedzki rząd, który chce w ten sposób ograniczyć liczbę imigrantów przedostających się do Szwecji. W 2015 roku wśród 160 tys. osób starających się o azyl w tym kraju jedynie 20 proc. miało paszport.

dvvhjn9

Szef duńskiego rządu powiedział na konferencji prasowej, że wprowadzenie kontroli na granicy z Niemcami jest "tymczasowe" i zapewnił, że "zwykli Duńczycy i Niemcy" nie będą mieli żadnych problemów z przekraczaniem granicy. - Nie wszystkich policja będzie prosiła o pokazanie paszportu - oświadczył.

- Jeśli Unia Europejska nie może chronić granic zewnętrznych, coraz więcej krajów będzie zmuszonych do wprowadzania tymczasowych kontroli granicznych - powiedział szef duńskiego rządu.

Dania już raz wprowadziła kontrolę na granicy z Niemcami. W lipcu 2011 roku parlament duński zatwierdził propozycję ówczesnego prawicowego rządu, by przywrócić kontrole na granicach, co spotkało się z falą krytyki ze strony Komisji Europejskiej oraz innych państw UE. Na przejściach z Niemcami pojawili się celnicy, którzy dokonywali wyrywkowych kontroli. Kopenhaga tłumaczyła wtedy swą decyzję potrzebami walki z przestępczością.

dvvhjn9

Podziel się opinią

Share
dvvhjn9
dvvhjn9
Więcej tematów