"Czyste plaże" nad polskim morzem
Ok. 300 ton aluminiowych puszek zamierza
zebrać z nadbałtyckich plaż fundacja "Recal" podczas wakacyjnej
kampanii ekologicznej "Czyste plaże" - poinformował członek zarządu fundacji Andrzej Łobocki.
04.07.2005 | aktual.: 05.07.2005 10:16
Do akcji przystąpiły samorządy 11 nadmorskich gmin, od Świnoujścia po Trójmiasto, a także Słowiński Park Narodowy, Woliński Park Narodowy i Nadmorski Park Krajobrazowy.
Celem kampanii jest wyrobienie nawyku segregacji odpadów, promocja odzysku i recyklingu puszek aluminiowych, a także innych surowców wtórnych oraz poprawa czystości plaż na wybrzeżu - powiedział Łobocki.
Członkowie fundacji zorganizują warsztaty edukacyjne dla 6-7 tys. dzieci ze 120 kolonii i obozów, na których przedstawiać będą podstawy selektywnej zbiórki odpadów. Uzupełnieniem zajęć będzie zbiórka pustych puszek po napojach na plażach.
Zebrany surowiec trafi do punktów skupu. Zdaniem fundacji, ponowne przetworzenie 1 tony puszek po napojach to oszczędność 100-150 zł kosztów, które należałoby ponieść, gdyby ta ich ilość była składowana na wysypisku śmieci. Ponadto użycie 1 tony aluminium z odzysku pozwala oszczędzić 4 tony boksytów i 700 kg ropy naftowej.
Fundacja "Recal" przygotowała również plakaty i kartki pocztowe promujące kampanię i zawierające adresy punktów skupu surowców wtórnych znajdujących się nad Bałtykiem. Materiały te trafią na kempingi, do sklepów i barów, na słupy ogłoszeniowe we wszystkich gminach uczestniczących w akcji.
Fundacja "Recal" została powołana w 1995 r. przez producenta puszek aluminiowych, firmę Continental Can Polska (aktualnie Ball Packaging Europe Radomsko) oraz światowe koncerny aluminiowe. Obecnie jest wspierana dodatkowo przez drugiego polskiego producenta puszek, firmę Can-Pack oraz European Aluminium Association.