Trwa ładowanie...
d154y46

"Czy znasz drogę do San Escobar?" Witold Waszczykowski pod ostrzałem zagranicznych mediów

Wpadka szefa MSZ odbiła się szerokim echem w zagranicznych mediach. "Czy znasz drogę do San Escobar?", "Waszczykowski wymyślił kraj", "gafa Waszczykowskiego", "Waszczykowski został wyśmiany w sieci" - piszą gazety, ale nie tylko. O sprawie donoszą "Washington Post", "The Telegraph", "Guardian", "Independent", portal BBC oraz Politico.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Czy znasz drogę do San Escobar?" Witold Waszczykowski pod ostrzałem zagranicznych mediów
(PAP, Fot: Paweł Supernak)
d154y46

Podczas wizyty w Nowym Jorku, Waszczykowski mówił, że polscy dyplomaci odbyli w ostatnich miesiącach spotkania m.in. z przedstawicielami karaibskiego "San Escobar". Szef MSZ w USA szukał poparcia dla Polski, starającej się o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Suchej nitki na Waszczykowskim nie pozostawiły rodzime media i internauci. Sprawę "przejęzyczenia" tłumaczył szef MSZ w środę. Jak mówił, miał "na myśli państwo karaibskie, które jest znane pod dwoma nazwami - St. Kitts and Nevis i San Cristobal albo Christopher". - Niestety po 22 godzinach spędzonych w samolotach i kilku przesiadkach można się przejęzyczyć - dodał.

Teraz, całą sytuację streszcza m.in. "Washington Post", który pisze o "wyszydzaniu" wpadki ministra. "Państwo San Escobar nie istnieje i gafa Waszczykowskiego bardzo szybko została wyśmiana w mediach społecznościowych" - odnotowuje gazeta i przytacza kilka najpopularniejszych żartów, na czele z utworzeniem wirtualnego konta władz fikcyjnego państwa "San Escobar".

d154y46

Amerykański dziennik podkreśla, że "pomyłka dostarczyła rozrywki wielu krytykom Waszczykowskiego, członka prawicowej, populistycznej partii Prawa i Sprawiedliwości".

"Czy znasz drogę do San Escobar?" - drwi portal telewizji BBC, po czym dodaje: "Prawdopodobnie nie. To nie istnieje, ale to nie powstrzymało ministra spraw zagranicznych Polski od oświadczenia, że miał owocne spotkanie z przedstawicielami tego kraju".

BBC pisze wprost, że Waszczykowski "wymyślił kraj". Zauważa, że internet zareagował natychmiast i wpadka szefa MSZ została wyszydzona.

Brytyjski "Guardian" również odnotowuje wpadkę ministra, ale zauważa, że wymyślanie nazw i nowych słów przez polityków to nic nadzwyczajnego. Podaje przykład byłego prezydenta USA George'a W. Busha, który często wygłaszał niekonwencjonalne oświadczenia, źle wymawiał słowa, popełniał błędy językowe i przekręcał słowa.

"The Telegraph" przytacza gorzki wpis na Twitterze: "To zabawne, gdy uświadomisz sobie, że naszymi ostatnimi sojusznikami zostały Węgry, Białoruś i wymyślone państwo".

Portal Politico zauważa z kolei, że "Waszczykowski został wyśmiany w sieci"; o wpadce wspomina też dziennik "Independent".

d154y46

Podziel się opinią

Share

d154y46

d154y46
Więcej tematów