Trwa ładowanie...
d25a2ia
naukowcy

Czy Ziemię czeka masowe wymieranie gatunków?

Czy Ziemię czeka masowe wymieranie gatunków? W najczarniejszym scenariuszu może to nastąpić jeszcze przed końcem przyszłego wieku. Taką prognozę publikują naukowcy na portalu tygodnika "Nature". Przyznają jednak, że biologiczna przyszłość jest trudna do przewidzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy Ziemię czeka masowe wymieranie gatunków?
(Fotolia)
d25a2ia

Masowe wymieranie zdarzało się już w historii Ziemi i to pięć razy. W krótkim czasie wyginęło trzy czwarte wszystkich gatunków. Obecnie zagrożonych jest 4529 gatunków samych tylko płazów, ptaków i ssaków. Zdaniem biologów - pesymistów jeśli będzie ginąć 0,72 procent gatunków rocznie, to takie masowe wymieranie nastąpi w ciągu najbliższych dwustu lat. - To jest jednak skrajnie katastrofalny scenariusz.

- Wiele gatunków żyje na małym terenie i niełatwo je znaleźć. Jeśli nie wiemy, ile tak naprawdę jest gatunków na Ziemi, to trudno oszacować, kiedy one wymrą - mówi Richard Monastyrski z "Nature".

W optymistycznej prognozie gatunki będą ginąć kilkadziesiąt razy wolniej - z prędkością 0,01 procent rocznie - a wtedy groźba masowego wymierania odsuwa się o tysiące lat. Największe zagrożenia dla różnorodności biologicznej to nadmierna eksploatacja, oraz gorsze warunki życiowe zwierząt, czyli zubożenie i zmiany w ich naturalnym środowisku.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d25a2ia

Podziel się opinią

Share
d25a2ia
d25a2ia
Więcej tematów