PolskaCzy Twoja szkoła dobrze przygotuje Cię do matury?

Czy Twoja szkoła dobrze przygotuje Cię do matury?

Tegoroczni maturzyści mają jeszcze dwa tygodnie na podjęcie decyzji, jakie przedmioty chcą zdawać na majowych egzaminach. Mogą im w tym pomóc wyniki ostatnich matur zdobyte przez szkołę, do której chodzą.

Czy Twoja szkoła dobrze przygotuje Cię do matury?
Źródło zdjęć: © WP.PL

17.09.2010 | aktual.: 20.09.2010 10:04

- Uczniowie, choć się do tego nie przyznają, to zwracają uwagę na to, jak poszło ich kolegom - mówi Karol Lehmann, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. - Wiedzą, że jeśli szkoła od kilku lat osiąga dobre wyniki z historii, a słabsze z wiedzy o społeczeństwie, to szybciej wybiorą historię.

- Raczej wybrałbym WOS - przyznaje Aleksander Kubiak, maturzysta z XVI Liceum Ogólnokształcącego z Poznania. - Jest go stosunkowo mniej "na pamięć" niż historii, ale za to trzeba być na bieżąco z wydarzeniami na świecie. A to moim zdaniem jest ciekawsze i łatwiejsze do nauczenia czy zapamiętania.

Do obowiązkowego języka polskiego, języka obcego i matematyki (zdawanych na poziomie podstawowym) wybiorą dodatkowe przedmioty, potrzebne im przy rekrutacji na studia. Maturzyści zdają je głównie na poziomie rozszerzonym.

- Do 30 września uczniowie muszą wstępnie zadeklarować przedmioty, które chcą zdawać, a także poziom trudności, z jakim chcą się zmierzyć - mówi Andrzej Karaś, dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. - Z każdym uczniem, już w drugiej klasie, staramy się rozmawiać o tym, jak wygląda matura i co uczeń chce zdawać, na jakie studia chce pójść.

Najważniejsze jest podejście uczniów i nauczycieli, bez tego - zdaniem dyrektorów - nie ma sukcesu. - Recepta dla każdego jest inna. Dobra diagnoza jego potrzeb na początku, dobre ukierunkowanie ucznia i dalsze planowanie jego rozwoju. Trzeba poznać ucznia i ustalić jego charakterologiczne predyspozycje, by potem dobrze go przygotować, bo matura w końcu to egzamin dojrzałości - zauważa siostra Alma Alicja Pachuta, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego sióstr Nazaretanek w Kaliszu.

I choć w regionie zdało około 80% wszystkich uczniów, to Okręgowa Komisja Egzaminacyjna nie jest do końca zadowolona z wyników wielkopolskich maturzystów.

- Uczniowie od kilku lat tracą punkty głównie z dwóch powodów. Jednym z nich jest nieumiejętność czytania poleceń ze zrozumieniem, brak skupienia lub zwyczajne roztargnienie - mówi Zofia Hryhorowicz. - Egzaminatorzy zauważają też, że uczniowie często nie wykonują zadań, bo nie rozumieją pojęć zawartych w poleceniach.

Polecamy w internetowym wydaniu www.wielkopolska.naszemiasto.pl

szkołamaturauczeń
Zobacz także
Komentarze (4)