ycipk-334ovp

Czy to bunt księży przeciw biskupom? Czytelnicy informują WP o ignorowaniu listu Episkopatu

Księża w wielu polskich parafiach zignorowali list Episkopatu Polski. Skrzynkę platformy #Dziejesię zalały listy od czytelników Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielu księży nie przeczytało listu Episkopatu nawiązującego do filmu "Tylko nie mów nikomu"
Wielu księży nie przeczytało listu Episkopatu nawiązującego do filmu "Tylko nie mów nikomu" (East News)
ycipk-334ovp

W odpowiedzi na nasz tekst "Pedofilia w Kościele: Księża 'równoważą' lub ignorują słowa biskupów" użytkownicy Wirtualnej Polski poprzez platformę #Dziejesię zaczęli informować nas o swoich parafiach, w których księża także postanowili nie odczytywać listu biskupów. Oto jedno z takich doniesień:

Layer 1

Kraków, Kościół pw. Świętego Krzyża, księża nie przeczytali listu Episkopatu. W ogłoszeniach parafialnych wspomnieli, że taki list jest do przeczytania na stronie Episkopatu.

#Dziejesię

Do strony internetowej Episkopatu odesłał wiernych także ksiądz w kościele św. Jadwigi w Kielcach.

ycipk-334ovp

W liście do wiernych biskupi wprost odwołali się do filmu "Tylko nie mów nikomu". Zobacz rozmowę z Tomaszem Sekielskim

Inny internauta donosi, że listu nie przeczytano w Bobrownikach Śląskich. Podobnie w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy. Także ksiądz w Podegrodzie w Powiecie Nowosądeckim zignorował słowa biskupów. Tak samo zachował się ksiądz w Łęczycy w Łódzkiem oraz w parafii św. Benedyktyna w Warszawie. Lista parafii i kościołów, w których księża nie odczytali listu biskupów się wydłuża: Wałcz, parafia NPNMP w Grębaninie, kościół św. Michała Archanioła w Kaminicy Polskiej.

Layer 1

W Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonce na mszy o 11.30 ksiądz nie odczytał listu biskupów. Powiedział, że odsyła do tablicy ogłoszeń i księża nie podzielają zdania biskupów, nie ma odpowiedzialności zbiorowej i niech wstydzą się ci , którzy dopuścili się grzechu i ukrywali grzech. Za to ludzi, którzy pomalowali koronę w tęczę i marsz w Gdańsku nazwał zwyrodnialcami.

#Dziejesię
ycipk-334ovp

Podobnych zgłoszeń dostaliśmy już kilkadziesiąt. Zarówno z dużych miast, jak i małych miejscowości.

W parafii Trzebiatów w powiecie gryfickim, parafii św. Benedykta w Warszawie, kościele w Łęczycy w Łódzkiem, parafii w Granowie, kościele pw. Świętego Krzyża w Krakowie czy św. Jadwigi w Kielcach.

Layer 1

We Wrocławiu w parafii Św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej na mszy o godz. 10.00 nie przeczytano listu Episkopatu nt. pedofilii. Zakonnica zapytana o brak listu powiedziała, że przeczytano go na porannej mszy. Skandal!

#Dziejesię

W Zamościu w kościele pw. Brata Alberta i parafii NPNMP w Grębaninie, parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach, w warszawskiej parafii św. Feliksa z Kantalicjo, w kościele Miłosierdzia Bożego w Szczecinie, i parafii pw. św. Wojciecha w Zabrzu.

ycipk-334ovp

W parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie i pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Pruszkowie. W Tworkach w kościele pw. Przemienienia Pańskiego i pw. NMP Matki Kościoła w Poznaniu, Białej Podlaskiej w kościele pw. Św. Michała Archanioła i w Grodzisku Wlkp w parafii św. Jadwigi Śląskiej.

Layer 1

W parafii w Podłężu koło Niepołomic na mszy o godz. 17:00 list biskupów nie został odczytany. Nie wspomniano o nim w ogłoszeniach parafialnych, nie był wywieszony na tablicy ogłoszeń.

#Dziejesię

Z tych wszystkich miejsc dostaliśmy zgłoszenia od parafian, że duchowni albo odesłali do internetowej publikacji listu (ewentualnie poinformowali o zamieszczeniu go w gablotach), albo całkowicie przemilczali fakt istnienia tego ważnego wydałoby się głosu Episkopatu. Niektórzy, jak proboszcz parafii św. Jana w Stargardzie, woleli przekazać wiernym własne kazanie, w którym mowa była "o zagrożeniach występujących w dzisiejszym świecie, takich jak małżeństwa jednopłciowe, alkoholizm i narkotyki". W Lipkowie pod Warszawą ksiądz tłumaczył natomiast, że "nie czyta listu ze względu na obecność dzieci na mszy".

Layer 1

Witam, w dniu dzisiejszym 26.05 w Myślenicach w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej na mszy świętej o godz. 11 proboszcz tej parafii także nie odczytał listu Biskupów ws. pedofilii, a jedynie odesłał zebranych na tejże mszy do strony internetowej parafii. Smutne świadectwo.

#Dziejesię
ycipk-334ovp

Z doniesień czytelników Wirtualnej Polski wynika, że najdalej posunął się proboszcz w Ugoszczu, który w ogłoszeniach parafialnych poinformował, że "nie pozwoli na opluwanie Kościoła". List biskupów "Wrażliwość i odpowiedzialność" nie został przeczytany w żadnych z trzech podległych mu kościołów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-334ovp
ycipk-334ovp