Trwa ładowanie...
d45e94j

List biskupów w sprawie pedofilii w Kościele: "Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd"

W liście do wiernych odczytywanym w kościołach biskupi polscy odnoszą się do sprawy pedofilii wśród księży. – Przyznajemy, że nie uczyniliśmy wszystkiego, żeby zapobiec krzywdom – stwierdzają autorzy listu "Wrażliwość i odpowiedzialność". Zapowiadają też współpracę z władzami w celu ukarania przestępców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prymas Polski abp. Wojciech Polak po spotkaniu biskupów poświęconym sprawie pedofilii w Kościele
Prymas Polski abp. Wojciech Polak po spotkaniu biskupów poświęconym sprawie pedofilii w Kościele (East News)
d45e94j

W liście do wiernych odczytywanym podczas niedzielnych mszy 26 maja biskupi cytują relacje ofiar księży pedofilów przedstawione w filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego. Twierdzą, że film uświadomił im ogrom cierpienia ludzi skrzywdzonych w dzieciństwie przez duchownych.

Według biskupów film przedstawia "przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców".

Layer 1

Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

"Liczyłem, że odsłon będzie dużo i że będą liczone w milionach". Zobacz rozmowę z Tomaszem Sekielskim

Pedofile będą ścigani

Biskupi apelują do osób pokrzywdzonych przez duchownych o zgłaszanie tych faktów przełożonym kościelnym i organom państwowym. Przypominają, że w każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych wyznaczono delegatów powołano delegatów odpowiedzialnych do przyjmowania takich zgłoszeń i udzielania pomocy ofiarom.

Layer 1

Pamiętamy też o tym, że według zawartych w tym dokumencie nowych norm prawa kościelnego nikogo przy zgłaszaniu przestępstwa nie wolno zobowiązywać do milczenia. Będziemy też nadal zgłaszać przestępstwa państwowym organom ścigania.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Duchowni chcą, żeby bezpieczeństwo dzieci stało się priorytetem. Stąd odpowiednie szkolenia w kościołach i w seminariach. Walkę z pedofilią w Kościele w Polsce wesprzeć ma też specjalny wysłannik Stolicy Apostolskiej. Apb Charles Scicluna pracujący Kongregacji Nauki i Wary od kilkunastu lat zajmuje się sprawami nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. W czerwcu 2019 r. weźmie udział w konferencji episkopatu Polski. Jest autorem raportu, w następstwie którego wszyscy biskupi Chile zostali wezwani do Watykanu, gdzie złożyli rezygnacje. Franciszek 8 z nich już przyjął.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45e94j

Podziel się opinią

Share

d45e94j

d45e94j
Więcej tematów