Trwa ładowanie...
d38xlip

Czy prezydent będzie domagał się dymisji szefa MON? "Kształt rządu zależy od premiera"

Prezydent Andrzej Duda odnosił się do sprawy gen. Kraszewskiego - podkreślił Krzysztof Łapiński. - Nie może zaakceptować, że wobec jego pracowników minister Macierewicz używa takich samych metod, jakich używała wobec niego Platforma Obywatelska, kiedy był w opozycji - dodał prezydencki rzecznik. Łapiński nie chciał powiedzieć, czy Duda będzie domagał się dymisji szefa MON.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński
Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d38xlip

- Musi sobie parę rzeczy przemyśleć. Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko - powiedział prezydent 11 listopada do jednej z osób na Krakowskim Przedmieściu. Nagranie opublikowano w czwartek. - To, że mojego ważnego współpracownika pozbawia się możliwości de facto współpracy ze mną, jest czymś, z czym nie mogę się pogodzić; próbuje się w ten sposób utrudnić mi wykonywanie konstytucyjnej funkcji zwierzchnika sił zbrojnych - rozwinął swoją myśl Andrzej Duda w TVP Info.

Zobacz też: Tego o Macierewiczu mogłeś nie wiedzieć

Gen. bryg. Jarosław Kraszewski jest w BBN dyrektorem departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. BBN zarzuca MON, że postępowanie sprawdzające wobec generała trwa za długo i - jak podkreślił w piątek szef BBN Paweł Soloch w rozmowie z PAP - jest "nieprzejrzyste". Macierewicz mówił wcześniej, że postępowanie może potrwać rok. SKW prześwietla generała od czerwca, ale już w lutym prezydent prosił szefa MON o wyjaśnienia.

d38xlip

Łapiński nie chciał powiedzieć wPolityce.pl, czy prezydent będzie domagał się dymisji szefa MON. Odpowiedział tylko, że "kształt rządu zależy od decyzji premiera i liderów Zjednoczonej Prawicy". Dodał, że rozmowy kancelarii prezydenta z MON ostatnio nie było.

Rzecznik prezydenta skomentował głośno komentowany filmik z prezydentem, na którym mówi o "ubeckich metodach". - Prezydent odnosił się do sprawy gen. Kraszewskiego i powiedział, że nie może zaakceptować, że wobec jego pracowników minister Macierewicz takich samych metod, jakich używała wobec niego Platforma Obywatelska, kiedy był w opozycji. Najlepiej patrzeć na tę wypowiedź prezydenta w takim, szerszym kontekście - tłumaczył.

Łapiński zdradził, że należy się spodziewać "finalizującego rozmowy o reformie KRS i SN spotkania prezydenta Dudy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim".

d38xlip

Rzecznik prezydenta był też pytany, jakie skutki dyplomatyczne może wywołać wypowiedź ministra Macierewicza o tym, że "Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku".

Zdaniem Łapińskiego obawy Macierewicza są uzasadnione, o czym świadczą też opinie ekspertów ds. wojskowości. - Wystarczy, że spojrzymy na ostatnie ćwiczenia Zapad 17 i ich ofensywne scenariusze. Widzieliśmy, co działo się na Ukrainie i w Gruzji. W ostatnich latach polityka rosyjska jest polityką, która zmierza do konfrontacji. Odpowiedzią na to może być silne NATO - podkreślił rzecznik głowy państwa.

Źródło: wPolityce.pl,BBN

d38xlip

Podziel się opinią

Share

d38xlip

d38xlip
Więcej tematów