Antoni Macierewicz: Rosja przygotowuje się do ataku
- Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku - ostrzegł minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa. Macierewicz, oceniając politykę Władimira Putina, powiedział, że "to nie jest już zimna wojna, to jest początek bardzo gorącej wojny".
Taka ocena z ust ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza padła podczas spotkania w Kanadzie z m.in. ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawlem Klimkinem, amerykańskim sekretarzem marynarki wojennej Richardem V. Spencerem, senator Jeanne Shaheen.
Cytowany przez Polską Agencję Prasową Klimkin określił rosyjską politykę jako "hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi" i podkreślił, że mówiąc o zbliżeniu z Rosją należy zadać pytanie, czy mowa o kraju, w którym Stalin wciąż jest bohaterem i coraz mniej ludzi wierzy w popełnione przez niego zbrodnie.
Antoni Macierewicz oceniając politykę Władimira Putina powiedział, że „to nie jest już zimna wojna (…) to jest początek bardzo gorącej wojny”. - Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku – cytuje ministra obrony narodowej PAP.
Senator Jeanne Shaheen, która jako pierwsza polityk mówiła o możliwości ingerencji Rosji w wybory w USA zwróciła uwagę, że w prowadzeniu polityki wobec tego kraju nie pomaga prezydentura Donala Trumpa. - Przekazuje sprzeczne komunikaty na temat tego, co sądzi o Putinie – cytuje jej wypowiedzieć PAP.
Zobacz też: "Atak na jednego sojusznika stanowi atak na cały sojusz" - mówił podczas konferencji z premier Beatą Szydło Jens Stoltenberg. Szef NATO zapewnił, że obecność wojsk sojuszu m.in. Polsce nie ma służyć "prowokowaniu".
Tymi sprzecznymi komunikatami są chociażby wypowiedzi o prezydenta USA o NATO. Najpierw Donald Trump kwestionował zasadność istnienia Sojuszu, by później stwierdzić, że NATO nie jest już przestarzałe, a USA będą działał na rzecz umocnienia partnerstwa w jego ramach.
Szef NATO Jens Stoltenberg mówił w sobotę dziennikarzom publicznego radia CBC, że Kanada i inne kraje NATO muszą uczynić więcej, by przeciwdziałać cyber zagrożeniom ze strony Rosji, które mogą pojawiać się w rozmaitych formach. - To wciąż zmieniające się zagrożenie i musimy się stale dostosowywać - powiedział.