Trwa ładowanie...
dohgxsw

Czy powstanie wkrótce Międzynarodowy Trybunał Karny?

Jeszcze tylko 5 państw musi ratyfikować Traktat Rzymski, aby mógł powstać Międzynarodowy Trybunał Karny. Koalicja na rzecz powstania Trybunału uważa, że stanie się to w przeciągu kilku tygodni.

dohgxsw
dohgxsw

4 lata temu został podpisany w Rzymie statut Trybunału. Do tej pory dokument ratyfikowało 55 państw, w tym Polska. Jako ostatnie zrobiły to Mauritius, Macedonia i Cypr. Tym samym państwa te dołączyły do Zgromadzenia Państw, które będą miały decydujący głos przy wyborze władz i wpływ na działanie tego światowego sądu.

Międzynarodowy Trybunał Karny ma działać permanentnie. MTK zajmie się m.in. sądzeniem ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości, a także czynów zagrażających egzystencji całych grup społecznych, rasowych, etnicznych czy narodowościowych. Jego jurysdykcji będą podlegać wszyscy, niezależnie od funkcji pełnionych w swym państwie. Trybunał nie zastąpi krajowych sądów, lecz zacznie działać, gdy te okażą się nieefektywne, niedostępne lub z innych powodów niezdolne do osądzenia zbrodni. Siedzibą trybunału będzie Haga. (miz)

dohgxsw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dohgxsw
Więcej tematów