Czy Duda ma wpływ na Kaczyńskiego? "PiS może w ogóle odstąpić od reformy sądownictwa"

O czym prezydent Andrzej Duda i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński rozmawiali przez 2,5 h w Belwederze? To pytanie zadawali sobie wszyscy. Choć rzecznik głowy państwa Krzysztof Łapiński zdradził co nieco, okazuje się, że sprawa ma być poważniejsza. Lider partii rządzącej może się poddać i całkowicie zrezygnować z reformy sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W piątek w Belwederze prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się z prezydentem Andrzejem Duda
W piątek w Belwederze prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się z prezydentem Andrzejem Duda (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
WP

O możliwym radykalnym kroku Kaczyńskiego donosi "Fakt". W rozmowie z dziennikiem polityk z otoczenia prezesa PiS powiedział, że jeśli prezydent nie ustąpi ws. ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, lider PiS całkowicie zrezygnuje z reformy sądownictwa.

Podkreślił jednak, że choć Duda wtedy wygra, poniesie cenę. - Prezydent jednoznacznie będzie określony jako ten blokujący najważniejszą dla „dobrej zmiany” reformę, jako zwornik starego układu - dodał rozmówca "Faktu".

Przypomnijmy, że według doniesień medialnych, Duda w prezydenckich projektach ustaw opowiada się za zwiększeniem swoich kompetencji.

WP

Zobacz też: Prezydent vs premier. Dwa orędzia w tym samym czasie

Atmosfera wcale nie taka gorąca?

Okazuje się, że Kaczyński nie jest zwolennikiem konfliktu z Dudą. - Prezes jest zdania, że wojna z prezydentem to dla wszystkich przegrana: trwały rozłam i przegrane wybory. I dla nas, i dla niego w przyszłości - mówił dziennikowi polityk ze ścisłego kierownictwa PiS.

WP

W Prawie i Sprawiedliwości są głosy, że rozmowa Kaczyńskiego z Dudą było strzałem w dziesiątkę - Myślę, że po spotkaniu grupa zwolenników rozmów urośnie - powiedział ważny polityk PiS.

"Fakt" ustalił też, że poza ostatnim spotkaniem głowy państwa z liderem PiS, wcześniej odbyło się sześć rozmów między nimi. Pierwsze miało mieć miejsce w domu Kaczyńskiego, następne w rezydencji przy ul. Flory, a pozostałe w Belwederze. - Można powiedzieć, że zawiązała się nić porozumienia - ocenił bliski Kaczyńskiemu polityk.

O zadowoleniu obu rozmówców po spotkaniu mówił też rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Źródło: "Fakt"/WP

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP