Cztery pomysły na Trybunał Konstytucyjny
• W Sejmie zaplanowano blok głosowań, po których będzie wiadomo, iloma projektami dotyczącymi zmian w Trybunale Konstytucyjnym zajmie się Sejm
• Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaproponował, by posłowie zaopiniowali wstępnie cztery wniesione w tej sprawie propozycje - autorstwa PiS, PSL i projekt obywatelski Komitetu Obrony Demokracji
• Nowoczesna wycofała wniosek o wprowadzenie do porządku obrad Sejmu zgłoszonego przez ten klub projektu ustawy o TK
• Konwent Seniorów zdecyduje, czy wszystkie te projekty Sejm będzie rozpatrywał łącznie dlatego, że trwa spór, czy pod obrady wprowadzić projekt autorstwa PiS, czemu sprzeciwia się Platforma
08.06.2016 | aktual.: 08.06.2016 09:28
Propozycja PiS
1. Konstytucyjna liczba członków TK pozostała bez zmian - 15 sędziów.
2. Ślubowanie = włączenie do orzekania. Przepis zawarty w projekcie nakłada na prezesa Trybunału obowiązek przydzielenia spraw nowemu sędziemu i stworzenia mu warunków do pracy, jeśli ten złoży ślubowanie przed prezydentem RP.
3. Mniejszy pełny skład. Zgodnie z projektem TK będzie mógł orzekać w trzech rodzajach składów: pełnym (np. przy badaniu ustawy o Trybunale) oraz siedmio- i trzyosobowym. Jednocześnie uznano, że dla pełnego składu wystarczy minimum 11 sędziów (według tzw. grudniowej ustawy autorstwa PiS jest to 13 sędziów). Dziś w Trybunale jest 12 sędziów orzekających, co do których nie ma sporu.
4. Badanie spraw według kolejności wpływu. W projekcie zachowano przepis, zgodnie z którym Trybunał ma rozpatrywać sprawy według kolejności wpływu, a nie na podstawie własnej wokandy. Wyjątkiem będą m.in. wnioski o zbadanie ustawy o TK.
5. Większość kwalifikowana. Co do zasady orzeczenia mają być zapadać przed Trybunałem zwykłą większością głosów, ale dla niektórych spraw rozpatrywanych w pełnym składzie zastrzeżono konieczność uzyskania 2/3 głosów.
Propozycja KOD
Projekt jako podstawę przyjmuje ustawę o Trybunale z czerwca zeszłego roku, wprowadza jednak kilka zmian.
1. Sejm wybiera sędziego TK większością 2/3 głosów. Rozszerzono także krąg podmiotów, które mogłyby zgłaszać kandydatów. Byłby to prezydent RP, Krajowa Rada Sądownictwa, Zgromadzenie Ogóle Sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego (dziś kandydatów mogą zgłaszać tylko posłowie).
2. By uniknąć paraliżu TK, w razie problemów z wyborem nowego sędziego jego obowiązki pełniłby ustępujący sędzia, nawet jeśli jego kadencja już upłynęła.
3. Kadencyjność prezesa i wiceprezesa TK określono na 6 lat.
4. Ślubowanie przed marszałkiem Sejmu. Miałoby do niego dochodzić na tym samym posiedzeniu, na którym został wybrany nowy sędzia TK.
5. Składy i zasady orzekania bez zmian, tak jak w obecnej ustawie
Propozycja PSL
1. Wybór sędziego TK większością 2/3.
2. Sporni sędziowie - w stan spoczynku, chyba że sami zrzekną się sprawowania urzędu.
3. Ponowne zbadanie sprawy na wniosek Sejmu przy 2/3 głosów.
4. Publikowanie wyroków przez prezesa TK. Jedynie nieogłoszone dotąd orzeczenia miałyby być opublikowane w starym trybie, w terminie siedmiu dni od wejścia ustawy w życie.
Propozycja Nowoczesnej wycofana
Nowoczesna wycofała wniosek o wprowadzenie do porządku obrad Sejmu zgłoszonego przez ten klub projektu ustawy o TK.
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział w środę na konferencji prasowej, że jego partia wycofała swój wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu zmian w ustawie o TK, ponieważ nie chce uczestniczyć w "hucpie".
- Mamy obawy graniczące z pewnością, że całe zamieszanie z ustawami o TK i wprowadzenie na obrady Sejmu ustaw, które od miesięcy nie były procedowane, jest po to, aby stworzyć wrażenie, że w polskim parlamencie poszukiwany jest kompromis wokół TK - wyjaśnił Petru.
Projekt Kukiz'15
1. W Sejmie po pierwszym czytaniu jest już także krótki projekt ruchu Kukiz'15, który zakłada wybieranie sędziów TK przez Sejm większością 2/3 głosów.
2. Projekt domaga się także innych zmian, które miałyby zostać zawarte w konstytucji: chodzi o zwiększenie liczby sędziów TK z 15 do 18.
3. Zgodność ustawy o TK z konstytucją badać ma Sąd Najwyższy, a nie Trybunał.
4. Zapis w konstytucji, że TK sam publikuje swoje wyroki.
W Sejmie nadal pracuje też parlamentarny zespół ekspertów powołany przez marszałka Marka Kuchcińskiego, który ma wkrótce przedstawić własną propozycję rozwiązania sporu wokół TK.