PolskaCztery pomysły na Trybunał Konstytucyjny

Cztery pomysły na Trybunał Konstytucyjny

• W Sejmie zaplanowano blok głosowań, po których będzie wiadomo, iloma projektami dotyczącymi zmian w Trybunale Konstytucyjnym zajmie się Sejm

• Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaproponował, by posłowie zaopiniowali wstępnie cztery wniesione w tej sprawie propozycje - autorstwa PiS, PSL i projekt obywatelski Komitetu Obrony Demokracji
• Nowoczesna wycofała wniosek o wprowadzenie do porządku obrad Sejmu zgłoszonego przez ten klub projektu ustawy o TK
• Konwent Seniorów zdecyduje, czy wszystkie te projekty Sejm będzie rozpatrywał łącznie dlatego, że trwa spór, czy pod obrady wprowadzić projekt autorstwa PiS, czemu sprzeciwia się Platforma

Cztery pomysły na Trybunał Konstytucyjny
Źródło zdjęć: © WP | Andrzej Hulimka

Propozycja PiS

1. Konstytucyjna liczba członków TK pozostała bez zmian - 15 sędziów.
2. Ślubowanie = włączenie do orzekania. Przepis zawarty w projekcie nakłada na prezesa Trybunału obowiązek przydzielenia spraw nowemu sędziemu i stworzenia mu warunków do pracy, jeśli ten złoży ślubowanie przed prezydentem RP.
3. Mniejszy pełny skład. Zgodnie z projektem TK będzie mógł orzekać w trzech rodzajach składów: pełnym (np. przy badaniu ustawy o Trybunale) oraz siedmio- i trzyosobowym. Jednocześnie uznano, że dla pełnego składu wystarczy minimum 11 sędziów (według tzw. grudniowej ustawy autorstwa PiS jest to 13 sędziów). Dziś w Trybunale jest 12 sędziów orzekających, co do których nie ma sporu.
4. Badanie spraw według kolejności wpływu. W projekcie zachowano przepis, zgodnie z którym Trybunał ma rozpatrywać sprawy według kolejności wpływu, a nie na podstawie własnej wokandy. Wyjątkiem będą m.in. wnioski o zbadanie ustawy o TK.
5. Większość kwalifikowana. Co do zasady orzeczenia mają być zapadać przed Trybunałem zwykłą większością głosów, ale dla niektórych spraw rozpatrywanych w pełnym składzie zastrzeżono konieczność uzyskania 2/3 głosów.

Propozycja KOD

Projekt jako podstawę przyjmuje ustawę o Trybunale z czerwca zeszłego roku, wprowadza jednak kilka zmian.
1. Sejm wybiera sędziego TK większością 2/3 głosów. Rozszerzono także krąg podmiotów, które mogłyby zgłaszać kandydatów. Byłby to prezydent RP, Krajowa Rada Sądownictwa, Zgromadzenie Ogóle Sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego (dziś kandydatów mogą zgłaszać tylko posłowie).
2. By uniknąć paraliżu TK, w razie problemów z wyborem nowego sędziego jego obowiązki pełniłby ustępujący sędzia, nawet jeśli jego kadencja już upłynęła.
3. Kadencyjność prezesa i wiceprezesa TK określono na 6 lat.
4. Ślubowanie przed marszałkiem Sejmu. Miałoby do niego dochodzić na tym samym posiedzeniu, na którym został wybrany nowy sędzia TK.
5. Składy i zasady orzekania bez zmian, tak jak w obecnej ustawie

Propozycja PSL

1. Wybór sędziego TK większością 2/3.
2. Sporni sędziowie - w stan spoczynku, chyba że sami zrzekną się sprawowania urzędu.
3. Ponowne zbadanie sprawy na wniosek Sejmu przy 2/3 głosów.
4. Publikowanie wyroków przez prezesa TK. Jedynie nieogłoszone dotąd orzeczenia miałyby być opublikowane w starym trybie, w terminie siedmiu dni od wejścia ustawy w życie.

Propozycja Nowoczesnej wycofana

Nowoczesna wycofała wniosek o wprowadzenie do porządku obrad Sejmu zgłoszonego przez ten klub projektu ustawy o TK.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział w środę na konferencji prasowej, że jego partia wycofała swój wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu zmian w ustawie o TK, ponieważ nie chce uczestniczyć w "hucpie".

- Mamy obawy graniczące z pewnością, że całe zamieszanie z ustawami o TK i wprowadzenie na obrady Sejmu ustaw, które od miesięcy nie były procedowane, jest po to, aby stworzyć wrażenie, że w polskim parlamencie poszukiwany jest kompromis wokół TK - wyjaśnił Petru.

Projekt Kukiz'15

1. W Sejmie po pierwszym czytaniu jest już także krótki projekt ruchu Kukiz'15, który zakłada wybieranie sędziów TK przez Sejm większością 2/3 głosów.
2. Projekt domaga się także innych zmian, które miałyby zostać zawarte w konstytucji: chodzi o zwiększenie liczby sędziów TK z 15 do 18.
3. Zgodność ustawy o TK z konstytucją badać ma Sąd Najwyższy, a nie Trybunał.
4. Zapis w konstytucji, że TK sam publikuje swoje wyroki.

W Sejmie nadal pracuje też parlamentarny zespół ekspertów powołany przez marszałka Marka Kuchcińskiego, który ma wkrótce przedstawić własną propozycję rozwiązania sporu wokół TK.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)