Czterodniowy tydzień pracy. Zapytaliśmy Polaków o zdanie
Co Polacy sądzą o pomyśle czterodniowego tygodnia pracy? Wyniki najnowszego badania mogą zaskakiwać. Niemal 60 proc. ankietowanych uważa, że Unia Europejska nie powinna wprowadzać tego rozwiązania w życie - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Na początku marca 2024 roku ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że resort "prowadzi analizy" dotyczące skrócenia czasu pracy w Polsce.
- Ja, tak jak całe moje środowisko lewicowe, ale nie tylko, bo przecież premier Donald Tusk postulował pilotaż czterodniowego tygodnia pracy, jestem za tym, żeby rozmawiać o skróceniu tygodnia pracy - mówiła szefowa MRPiPS.
Ministra podkreśliła, że Polacy są jednym z narodów pracujących najwięcej w Unii Europejskiej. - Brakuje nam czasu na życie, na przyjaźń, na miłość, na spędzanie czasu z rodziną, co przekłada się na sytuację demograficzną, na choroby zawodowe. Więc skrócenie tygodnia pracy to byłaby inwestycja społeczna - wskazała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krótszy tydzień pracy? Polacy zabierają głos
O kwestię skrócenia czasu pracy postanowiliśmy zapytać Polaków. Zaledwie 27,3 proc. uczestników nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski chce, aby Unia Europejska wprowadziła czterodniowy tydzień pracy.
Przeciwnych takiemu modelowi pracy jest aż 58,2 proc. respondentów (z czego 34,1 proc. "zdecydowanie" nie chce, aby unijni urzędnicy skrócili tydzień pracy do czterech dni).
14,5 proc. ankietowanych nie ma zdania, czy czas pracy powinien zostać skrócony o jeden dzień.
Wyraźny sprzeciw sympatyków PiS
A jak przedstawiają się wyniki sondażu, biorąc pod uwagę poglądy polityczne ankietowanych? Aż 87 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości nie chce wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w Polsce.
Niemal identycznie sytuacja wygląda w przypadku wyborców Konfederacji - 83 proc. sympatyków tego ugrupowania uważa, że Unia Europejska nie powinna zmieniać modelu czasy pracy.
Co ciekawe, sceptycyzm w tej sprawie widać także wśród wyborców Lewicy - 51 proc. jest przeciwnych wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy. Wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi również dominuje pogląd, że UE powinna pozostawić bez zmian obowiązujący model pracy.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CATI/CAWI w dniach 22-23 marca 2024 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych osób.
Przeczytaj również: