Prof. Grażyna Ginalska
Prof. Grażyna Ginalska wynalazła niezwykły kompozyt zwany sztuczną kością. Podobny do ludzkiej kości, sprężysty, twardy i dający się łatwo formować. Wszczepiony do organizmu nie jest przez niego odrzucany i nie powoduje stanów zapalnych. Po kilku miesiącach przekształca się w kość. Szczegóły jego wytwarzania objęte są patentami: krajowym, przyznanym już kilka lat temu, oraz europejskim, który pani profesor wraz z zespołem otrzymała w połowie września ubiegłego roku.
Niezaprzeczalną zaletą kompozytu jest także to, że szybko chłonie roztwory wodne. Można więc go nasączyć antybiotykiem, co ochroni miejsce wszczepienia implantu przed infekcjami bakteryjnymi. Można też używać czynników wzrostu, które przyspieszą proces gojenia. Kompozyt nasączony roztworem soli fizjologicznej lub krwią staje się elastyczny i plastyczny. A taki łatwo jest kroić i idealnie dopasować do kształtu miejsca, które ma wypełnić.
Sztuczna kość służy do uzupełniania ubytków po urazach i nowotworach kości, a także stanach zapalnych po usunięciu zęba i paradontozie.