Trwa ładowanie...
dp2p416

Członek Ku-Klux-Klanu przed sądem za morderstwo czarnych dzieci

W USA Ku-Klux-Klan ma wciąż wielu członków

Przed sądem w Birmingham w stanie Alabama rozpoczął się proces, Thomsa Blantona, byłego członka Ku-Klux-Klanu, jednego ze sprawców głośnego morderstwa czterech murzyńskich dziewczynek.

Share
dp2p416

15 września 1963 roku cztery czarne dziewczynki w wieku od 11 do 14 lat: Dennise McNair, Addie Mae Collins, Cynthia Wesley i Carole Robertson, zginęły od wybuchu bomby podłożonej przez białych rasistów w kościele. Zbrodnia miała miejsce w kilka miesięcy po tym jak gubernator Alabamy, George Wallace, ogłosił, że w jego stanie segregacja rasowa będzie trwała zawsze.

W latach 60. ówczesny dyrektor FBI, znany z rasizmu J. Edgar Hoover, blokował podejmowane przez swych pracowników w Alabamie próby ścigania podejrzanych o morderstwo w Birmingham bojówkarzy Ku-Klux-Klanu. Dopiero w 1977 roku jednego ze sprawców zbrodni, Roberta Chamblissa, skazano w procesie poszlakowym na karę dożywotniego więzienia. Inny podejrzany, Herman Cash, nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Chambliss zmarł w więzieniu utrzymując do końca, że jest niewinny.

W zeszłym tygodniu sędzia sądu w Birmingham uznał jednego z oskarżonych, Boba Franka Cherry, za niezdolnego do odpowiadania przed sądem z powodu demencji starczej. (aso)

dp2p416

Podziel się opinią

Share
dp2p416
dp2p416
Więcej tematów