Trwa ładowanie...
djvo5b3

Członek Ku-Klux-Klanu przed sądem za morderstwo czarnych dzieci

W USA Ku-Klux-Klan ma wciąż wielu członków

Przed sądem w Birmingham w stanie Alabama rozpoczął się proces, Thomsa Blantona, byłego członka Ku-Klux-Klanu, jednego ze sprawców głośnego morderstwa czterech murzyńskich dziewczynek.

djvo5b3
djvo5b3

15 września 1963 roku cztery czarne dziewczynki w wieku od 11 do 14 lat: Dennise McNair, Addie Mae Collins, Cynthia Wesley i Carole Robertson, zginęły od wybuchu bomby podłożonej przez białych rasistów w kościele. Zbrodnia miała miejsce w kilka miesięcy po tym jak gubernator Alabamy, George Wallace, ogłosił, że w jego stanie segregacja rasowa będzie trwała zawsze.

W latach 60. ówczesny dyrektor FBI, znany z rasizmu J. Edgar Hoover, blokował podejmowane przez swych pracowników w Alabamie próby ścigania podejrzanych o morderstwo w Birmingham bojówkarzy Ku-Klux-Klanu. Dopiero w 1977 roku jednego ze sprawców zbrodni, Roberta Chamblissa, skazano w procesie poszlakowym na karę dożywotniego więzienia. Inny podejrzany, Herman Cash, nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Chambliss zmarł w więzieniu utrzymując do końca, że jest niewinny.

W zeszłym tygodniu sędzia sądu w Birmingham uznał jednego z oskarżonych, Boba Franka Cherry, za niezdolnego do odpowiadania przed sądem z powodu demencji starczej. (aso)

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj