WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
ministerstwo
28-01-2008 (15:45)

Czesław Piątas sekretarzem stanu w MON

Były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Czesław Piątas został sekretarzem stanu w MON - poinformował minister obrony Bogdan Klich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Czesław Piątas będzie odpowiadał za profesjonalizację armii i sprawy społeczne. Jak zaznaczył Bogdan Klich, doraźnie zajmie się szybkim uruchomieniem pomocy dla rodzin żołnierzy, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w ubiegłym tygodniu.

Zadanie bieżące pana ministra będzie polegało na tym, aby zmniejszyć wszelkie przeszkody biurokratyczne, aby pomoc - ta z litery prawa, jak i ta wynikająca z moich decyzji - dotarła do rodzin jak najszybciej - wskazał Klich.

Jak dodał, w szerszym wymiarze Piątas będzie odpowiadał za "kluczowy projekt resortu, realizowany na polecenie premiera Donalda Tuska, czyli uzawodowienie sił zbrojnych do 2010 roku".

WP

Zwolnione przez Piątasa stanowisko doradcy ministra zajął inny emerytowany generał - prof. Stanisław Koziej, strateg, wykładowca, wiceminister obrony w okresie, gdy resortem kierował Radosław Sikorski, a w latach 90. dyrektor departamentu systemu obronnego MON.

Szef MON poinformował także, że na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego powołał Otto Cymermana, zaś pełnomocnikiem ds. antykorupcyjnych został Marcin Idzik.

Piątas był zawodowym żołnierzem przez ponad 40 lat, zakończył zawodową służbę wojskową w styczniu 2006 roku jako czterogwiazdkowy generał. W 2000 roku został szefem Sztabu Generalnego.

Jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych w Poznaniu oraz wyższych szkół wojskowych w ZSRR i USA. Służbę wojskową rozpoczął w 1965 r., a zawodową trzy lata później jako dowódca plutonu czołgów w Śląskim Okręgu Wojskowym. Następnie dowodził kompanią, pułkiem i dywizją.

WP

Przez wiele lat był oficerem sztabowym na szczeblu pułku, dywizji, okręgu wojskowego i w Sztabie Generalnym.

Piątas brał udział w rozmowach o przystąpieniu Polski do NATO. Był członkiem Komitetu Wojskowego NATO i Komitetu Wojskowego UE.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz francuskim Orderem Legii Honorowej.

Polub WP Wiadomości
WP
WP