PolskaCzesław Piątas sekretarzem stanu w MON

Czesław Piątas sekretarzem stanu w MON

Były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Czesław Piątas został sekretarzem stanu w MON - poinformował minister obrony Bogdan Klich.

Czesław Piątas będzie odpowiadał za profesjonalizację armii i sprawy społeczne. Jak zaznaczył Bogdan Klich, doraźnie zajmie się szybkim uruchomieniem pomocy dla rodzin żołnierzy, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w ubiegłym tygodniu.

Zadanie bieżące pana ministra będzie polegało na tym, aby zmniejszyć wszelkie przeszkody biurokratyczne, aby pomoc - ta z litery prawa, jak i ta wynikająca z moich decyzji - dotarła do rodzin jak najszybciej - wskazał Klich.

Jak dodał, w szerszym wymiarze Piątas będzie odpowiadał za "kluczowy projekt resortu, realizowany na polecenie premiera Donalda Tuska, czyli uzawodowienie sił zbrojnych do 2010 roku".

Zwolnione przez Piątasa stanowisko doradcy ministra zajął inny emerytowany generał - prof. Stanisław Koziej, strateg, wykładowca, wiceminister obrony w okresie, gdy resortem kierował Radosław Sikorski, a w latach 90. dyrektor departamentu systemu obronnego MON.

Szef MON poinformował także, że na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego powołał Otto Cymermana, zaś pełnomocnikiem ds. antykorupcyjnych został Marcin Idzik.

Piątas był zawodowym żołnierzem przez ponad 40 lat, zakończył zawodową służbę wojskową w styczniu 2006 roku jako czterogwiazdkowy generał. W 2000 roku został szefem Sztabu Generalnego.

Jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych w Poznaniu oraz wyższych szkół wojskowych w ZSRR i USA. Służbę wojskową rozpoczął w 1965 r., a zawodową trzy lata później jako dowódca plutonu czołgów w Śląskim Okręgu Wojskowym. Następnie dowodził kompanią, pułkiem i dywizją.

Przez wiele lat był oficerem sztabowym na szczeblu pułku, dywizji, okręgu wojskowego i w Sztabie Generalnym.

Piątas brał udział w rozmowach o przystąpieniu Polski do NATO. Był członkiem Komitetu Wojskowego NATO i Komitetu Wojskowego UE.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz francuskim Orderem Legii Honorowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)